Η Ισπανία φάνηκε πως θα έχει ένα “εύκολο” απόγευμα. Όμως δεν έμαθε από το πάθημα της Γαλλίας. Ο Λουίς Ενρίκε προτίμησε τον Τζόρντι Άλμπα στην ενδεκάδα, αφήνοντας έξω τον Χοσέ Γκαγιά. Δικαιώθηκε, αφού η μπάλα από σουτ του, βρήκε στον Ζακαρία και κατέληξε γκολ. Ο Ζόμερ μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα του και η […]

Η Ισπανία φάνηκε πως θα έχει ένα “εύκολο” απόγευμα. Όμως δεν έμαθε από το πάθημα της Γαλλίας.

Ο Λουίς Ενρίκε προτίμησε τον Τζόρντι Άλμπα στην ενδεκάδα, αφήνοντας έξω τον Χοσέ Γκαγιά. Δικαιώθηκε, αφού η μπάλα από σουτ του, βρήκε στον Ζακαρία και κατέληξε γκολ.

Ο Ζόμερ μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα του και η Ελβετία έψαχνε να βρει αντίδραση αλλά δεν τα κατάφερνε.

Μάλιστα, στο 17′, ο Κόκε απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ για το 2-0. Δεν έφτανε η τιμωρία του Τζάκα, ήρθε και η αναγκαστική αλλαγή του Εμπολό. Ο Ελβετός φορ πέρασε αναγκαστικά εκτός.

Ο Αθπλικουέτα, με τη σειρά του, με κεφαλιά από καλή θέση απείλησε τον Ζόμερ στο 25′.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς άλλες φάσεις.

Στο 48′ ο Ζακαρί λίγο έλειψε εκτός από αυτογκόλ,να πετύχει και γκολ με κεφαλιά.

Στο 56′ και ο Ζουμπέρ άγγιξε το 1-1, με τον Σιμόν να λέει όχι.

Τρίτη και φαρμακερή ήταν στο 68′, με τον Τζέρνταν Σακίρι να εκμεταλλεύεται τα λάθη των Λαπόρτ και Τόρες.

Στο 77′, οι Ελβετοί έμειναν με παίκτη λιγότερο, αφού ο Φρόιλερ είδε την κόκκινη κάρτα του ρέφερι της αναμέτρησης.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε και το 90λεπτο. Με τη σέντρα της παράτασης όμως, ο Μορένο έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-1 και να δώσει το προβάδισμα.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, ο Μορένο είχε ακόμα δύο τελικές, με τους Οϊαρθάμπαλ και Όλμο να βλέπουν επίσης το “άκυρο” του Ζόμερ.

Ο Ελβετός κίπερ είπε “όχι” και σε…φαρμακερό σουτ του Ογιαρθάμπαλ στο 103΄.

Η πολιορκία των Ισπανών συνεχίστηκε με τον Όλμο σε δύο φάσεις (111΄-112΄) να μην σκοράρει με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή και το παιχνίδι να οδηγείται στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.