Συνέχεια με φουλ δράση στην ευρωπαϊκή διοργάνωση του Champions League, με τις συναρπαστικές αναμετρήσεις της δεύτερης στροφής των ομίλων.

Ματσάρες σε Άνφιλντ και Μασαλία, με την Λίβερπουλ να επικρατεί του Άγιαξ και την Άιντραχτ να κερδίζει στην έδρα της Μαρσέιγ.

Λίβερπουλ – Άγιαξ

Εύκολο βράδυ πμετά από πάρα πολύ καιρό για την Λίβερπουλ, που επικράτησε του Άγιαξ και πήρε τους πρώτους της 3 πόντους. Με τον Μο Σαλάχ να σημειώνει το 1-0 από νωρίς, μετά από ασίστ του Ντιόγκο Ζότα.

Άμεση η απάντηση του Άγιαξ όμως, με τον Κούντους να πιάνει απίστευτο σουτ και να σκοράρει για το 1-1, στο 27ο λεπτό.

Tην λύση για την Λίβερπουλ έδωσε ο Ζοέλ Ματίπ, με άπιαστη κεφαλιά στο 86ο λεπτό. Ενώ χρειάστηκε να επέμβει η goal line technology για να επιβεβαιωθεί πως η μπάλα πέρασε την γραμμή.

Τελικό 2-1 και νίκη για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Που πήρε σημαντικό τρίποντο ενόψει συνέχειας.

Μαρσέιγ – Άιντραχτ Φρανκφούτης

Στην πρώτη της καλή στιγμή ουσιαστικά η Άιντραχτ ευτύχησε να σκοράρει και να ανοίξει το σκορ. Ο Λίντστρομ βρήκε χώρο και έγραψε το 1-0 δίνοντας προβάδισμα στους αετούς.

Η Άιντραχτ πέτυχε και 2ο τέρμα, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ήταν οφσάιντ, στο 80ο λεπτό του αγώνα.

Ένα 0-1 που έμεινε μέχρι το φινάλε, δίνοντας μεγάλη νίκη στους αετούς.