Από το ΟΑΚΑ άρχισε η νέα αγωνιστική περίοδος της EuroLeague, με τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι πράσινοι εμφανίστηκαν με πολύ διαφορετική εικόνα σε σχέση με πέρσι, και αυτό καθώς άλλαξαν ριζικά πρόσωπο, τόσο στην θέση του προπονητή όσο και στο παρκέ.

Πριν το τζάμπολ είχαμε αποδοκιμασίες για τον Μάριο Χεζόνια την στιγμή της αναγγελίας του από τα μεγάφωνα, από το κοινό του Παναθηναϊκού. Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν περίπου 7.000 φίλοι των πρασίνων.

Οριακό το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες. Με τον Παναθηναϊκό να είναι αρκετά διαβασμένος και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο 22-23. Κόντρα σε μια Ρεάλ αρκετά ποιοτική, όμως αρκτετά άστοχη.

Λιγότερο εύστοχες όμως και στο 2ο δεκάλεπτο, με το επιμέρους 15-15 και τον Χεζόνια να μην βρίσκει ρυθμό.

Η ανάπαυλα βρήκε τους δύο αντιπάλους στο 37-38, με τον Παναθηναίκό όμως να δείχνει πως έχει την ψυχολογία να ξεκινήσει με το δεξί στο παιχνίδι .

Στην επανάληψη η Ρεάλ βγήκε με ξεκάθαρο πλάνο στο παιχνίδι της και έδειξε ενα κλικ ανώτερη από το τριφύλλι. Το οποίο δεν μπόρεσε και πάλι να ακολουθήσει στο σκορ.

Τα στατιστικά του τρίτου δεκαλέπτο:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 12/30 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 8/17 βολές, 26 ριμπάουντ (18+8), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 λάθη, 1 μπλοκ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: 17/32 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 6/9 βολές, 36 ριμπάουντ (28+8), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 4 μπλοκ.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Ρεάλ ήταν ανώτερη και έφυγε με την νίκη από το ΟΑΚΑ, στις λεπτομέρειες, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνος.

Το 37.4% στα δίποντα και το 52.4% στις βολές τα δύο μεγαλύτερα προβλήματα του ΠΑΟ, την ώρα που ο Σέρχιο Γιουλ έκανε το σουτ της βραδιάς με ταμπλό, στα 46.5” για το τέλος.

Ξεκίνημα με το αριστερό για το τριφύλλι, που όμως έδειξε ποιότητα ενόψει συνέχειας.