Στο τέλος μας έκαναν πλάκα κυριολεκτικά οι Γερμανοί. Απίστευτο αυτό που είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο.

Η “επίσημη αγαπημένη” ξεπέρασε το εμπόδιο της Τσεχίας και επόμενη στάση στο δρόμο για τα μετάλλια είναι η οικοδέσποινα Γερμανία. Το πάσο για την Ελλάδα στην ημιτελική φάση του Eurobasket 2022 παίχτηκε στην Mercedes-Benz Arena.

Περίπου 6.000 Έλληνες βρέθηκαν στις εξέδρες και βοήθησαν τον Δημήτρη Ιτούδη και τους παίκτες του.

Η Γερμανία έφτασε στα προημιτελικά, έχοντας διαγράψει την εξής διαδρομή στο EuroBasket 2022: Γαλλία – Γερμανία 63-76, Γερμανία – Βοσνία 92-82, Λιθουανία – Γερμανία 107-109, Γερμανία – Σλοβενία 80-88, Ουγγαρία – Γερμανία 71-106 και Γερμανία – Μαυροβούνιο 85-79.

Από την πλευρά της η Ελλάδα έφτασε μόνο με νίκες.  Κροατία (89-85), Ιταλία (85-81), Μεγάλη Βρετανία (77-93), Ουκρανία (99-79), Εσθονία (90-69) και Τσεχία (94-88).

Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.

Ελλάδα – Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Γιάννη, Παπαγιάννη.

Γερμανία – Σρούντερ, Ομπστ, Βάγκνερ, Φόγκτμαν, Τάις.

Εκπληκτικό ξεκίνημα από την Γερμανία που ότι δοκίμαζε έγραφε. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους και μετά το τάιμ άουτ του Ιτούδη άρχισε η Ελλάδα να παίζει πιεστική άμυνα και να μαζεύει την διάφορά.

Η Εθνική ήταν πίσω στο σκορ αλλά η Γερμανία δεν σούταρε πλέον συνέχεια ελεύθερα σουτ. Η άμυνα της Ελλάδας έγινε πιο σκληρή, και τους οδήγησε σε δύσκολα σουτ.

Η τρίτη περίοδο ήταν σκέτη καταστρόφα για την Ελλάδα. Σαν να μπήκε μια άλλη ομάδα στο παρκέ και οι Γερμανοί μας πυροβολούσαν από παντού. Αεράμυνα και μια επίθεση μπλοκαρισμένη.

Το ματς ξέφυγε και ο Ιτούδης προσπάθησε με 2ο τάιμ άουτ, να βρει λύσεις, αλλά τελικά στο τέλος της τρίτης περιόδου μας βρήκε πίσω στο σκορ με διαφορά 12 πόντων (83-71)

Δεν θυμόμαστε να εχουμε ξαναδεί τόσο κακή και ασύνδετη την Εθνική ομάδα με Ιτούδη. Λες και οι παίχτες είχαν χάσει όλη την ενέργεια τους.

Στην 4η προσπάθεια η εθνική προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση της, αλλά χωρίς ενέργεια και χωρίς πλάνο έγινα “έρμαια” των Γερμανών. Η διαφορά μεγάλωσε και το κερασάκι στην τούρτα ήταν η αποβολή του Γιάννη. Χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ για χτύπημα πάνω στον Τίμαν, μετά από σφύριγμα που είχε προηγηθεί. Στο πρώτο μέρος είχε χρεωθεί ξανά με αντιαθλητικό, πάνω στον ίδιο παίκτη.

Αποκλεισμός με κρότο για την Εθνική Ελλάδας που για μια ακόμα φορά σε νοκ άουτ δεν μπορεί. Όλες οι παθογένειες του Ελληνικού μπάσκετ βγήκαν στην αγώνα. Τίποτα δεν πήγε καλά, αλλά στο δεύτερο μέρος ήταν λες και δεν κατέβηκαν να αγωνιστούν.

Ο Ιτούδης μάλλον πιάστηκε στον ύπνο από τον αντίπαλο προπονητή. Η Γερμανία από την άλλη έκανε το ματς της ιστορίας της, και χτύπησε την Ελλάδα από την περιφέρεια (17/31 τρίποντα) και τελικά την νίκησε εύκολα  με 107-96

Η Ελλάδα μετράει 4 σερί αποκλεισμούς στα προημιτελικά

Δεκάλεπτα: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96

Γερμανία: Γκιφάι 3, Χόλατζ, Λο 3 (1/8 σουτ), Ομπστ 19 (5/7 τρίποντα), Σρούντερ 26 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη, 5 φάουλ σε 31 λεπτά), Σένγκφελντερ, Τάις 13 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Τίμαν 10 (6/6 βολές), Φόγκτμαν 8 (2), Βάγκνερ 19 (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Γουάιλερ-Μπαμπ 6, Βόλφαρθ-Μπότερμαν

19/42 δίποντα, 17/31 τρίποντα, 18/21 βολές, 51 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 19 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη

Ελλάδα: Αγραβάνης 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Γιάαννης Αντετοκούνμπο 31 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 30 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Κώστας Αντετοκούνμπο, Καλάθης 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λούντζης, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ)

Buzzer beater ΟΝΕΙΡΟ ο Σλούκι Λουκ που «ΕΡΙΞΕ» το γήπεδο!