Μια δυνατή μονομαχία που εξελίχτηκε σε κανονικό ντέρμπι.

Συνεχίζεται το Eurobasket με την πέμπτη ημέρα και το μενού να είναι γεμάτο δράση. Τέταρτος αγώνας της ημέρας αναμεσά σε Βοσνία – Γαλλία που έγινε στην Λάνξες Αρένα (Κολωνία)

Μια δυνατή μονομαχία που εξελίχτηκε σε κανονικό ντέρμπι. Τελικά οι Γάλλοι πάτησαν το γκάζι στην 4η περίοδο και καθάρισαν τον αγώνα.

Η Βοσνία είχε ένα σπουδαίο τρίτο δεκάλεπτο και απείλησε τους Γάλλους προηγήθηκε με οκτώ πόντους, αλλά η Γαλλία απάντησε με ένα ιδανικό τέταρτο δεκάλεπτο και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στον όμιλο του “θανάτου”.

Νίκη υψίστης σημασίας για την συνέχεια και την εξέλιξη του ομίλου που πέτυχε το 3-1 στον Β’ όμιλο

Πρώτος σκόρερ για την Γαλλία ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 15 πόντους, και για τους Βόσνιους οι Νούρκιτς και Χαλίλοβιτς είχαν από 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-19, 34-34, 50-42, 68-81

Βοσνία: Άτιτς 10 (0/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκέγκιτς, Χαλίλοβιτς 14 (7/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καμένιας 3, Λάζιτς, Μούσα 14 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Νούρκιτς 14 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ρόμπερσον 13 (3/8 τρίποντα), Βράμπατς.

18/34 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 14/16 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 19 λάθη, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ.

Γαλλία: Αλμπισί 3 (1), Φαλ 4, Φουρνιέ 14 (2/9 τρίποντα), Γκομπέρ 11 (5/1 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Ερτέλ 14 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λουαού – Καμπαρό (0/4 σουτ), Οκόμπο 4, Πουαριέ 9 (7 ριμπάουντ), Τάρπεϊ 7 (1), Γιαμπουσέλε 15 (6/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα).

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα

Οι καλύτερες στιγμές του πρώτου σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου της Βοσνίας, Χαλίλοβιτς.