Ξεκάθαρο φαβορί πριν τον αγώνα η Ισπανία αλλά στον αγώνα άλλα έβλεπαν τα ματάκια μας.

Συνεχίζεται το Eurobasket με την τέταρτη ημέρα το μενού να είναι γεμάτο δράση. Τρίτος αγώνας της ημέρας αναμεσά σε Ισπανία – Βέλγιο που έγινε στο Tbilisi Sports Palace (Τιφλίδα).

Με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει οριακά υπέρ των Ισπανών 33-32 αλλά η συνέχεια ήταν ακόμα πιο δραματική για αυτούς, αφού στην τελευταία περίοδο οι μαχητικοί Βέλγοι είχαν προσπεράσει στο σκορ και κυνηγούσαν οι Ισπανοί. Τελικά πήγαμε σε κανονικό ντέρμπι και στην τελευταία περίοδο, και στα τελευταία λεπτά οι ψυχωμένοι Βέλγοι που το πίστευαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα ποιο εύστοχοι κέρδισαν τους Ισπανούς με 83-93.

Σίγουρα η μεγαλύτερη έκπληξη της διοργάνωσης και μεγάλο χουνέρι για τους Ισπανούς που θα το θυμούνται για χρόνια.

Δεκάλεπτα: 11-15, 33-32, 54-57, 73-83

Πρώτος σκόρερ για το Βέλγιο ο Λεκόμπτ με 20 πόντους ενώ ακολούθησε ο Μπακό με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους  Ισπανούς ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ διασώθηκε από το ναυάγιο με 18 πόντους και μετά οι Μπράουν και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 11 πόντους.

Ισπανία: Μπριθουέλα 6 (2/3 δίποντα), Μπράουν 11 (2/6 δίποντα, 8 ασίστ), Ντίαθ 1, Φερνάντεθ Ρ 2, Φερνάντεθ Χ 5, Γκαρούμπα 6, Ερνανγκόμεθ Γ 18 (8/12 δίποντα), Ερνανγκόμεθ Χ 11 (2/5 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγκι 7 (1), Πάρα 3 (1), Πραντίγια 3

19/34 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 13/23 βολές, 31 ριμπάουντ (19+12), 16 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.

Βέλγιο: Μπακό 10 (4/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπλέιζενμπεργκ 3, Ντε Ζουβ 2, Ζιλέ 14 (2), Λεκόμπτ 20 (6/12 δίποντα), Λίμπερτ 2, Μουέμα 6 (1), Ομπασοχαν 11 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα) Τάμπου 6 (2), Τούμπα 1, Βανβιν 8 (2)

18/35 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 14/20 βολές, 40 ριμπάουντ (26+14), 17 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.