Το «τριφύλλι» έκανε το 2-1 κόντρα στους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ, στον τρίτο αγώνα τους για την ημιτελική φάση των φετινών πλέι οφ της Basket League.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη, μετά την ήττα τους στο «Ανδρέας Παπανδρέου», έβγαλαν αντίδραση και κερδίζοντας με 89-80 πήραν ξανά το προβάδισμα στη σειρά με 2-1 νίκες.

Με επιμέρους σκορ 27-10 στην τρίτη περίοδο κι εξαιρετικούς τους Γκριγκόνις, Πονίτκα και Λι οι «πράσινοι» έκαναν ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στους τελικούς.

Η πρόκριση κρίνεται στις τρεις νίκες, με το επόμενο ματς μεταξύ των δύο ομάδων να γίνεται και πάλι στο Περιστέρι.

H αναμέτρηση είχε γρήγορο ρυθμό από νωρίς, αλλά αυτό δεν φάνηκε να αποτελεί πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους.

Ο Σιλβέν Φρανσίσκο έκανε αισθητή την παρουσία του μέσα από προσωπικές φάσεις, την ίδια στιγμή που ο Μάριους Γκριγκόνις αποτελούσε την επιθετική αιχμή των γηπεδούχων.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι το +8 (30-22) στο 9’, ωστόσο δεν διατήρησε την απόσταση ασφαλείας.

Πότε ο Λεωνίδας Κασελάκης και πότε ο Μάρκους Ντένμον έδιναν λύσεις επιθετικές, διατηρώντας τους «κυανοκίτρινους» κοντά στο σκορ, παρά τη χαμένη μάχη των ριμπάουντ (9 έναντι 15).

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με +6 (42-36) στο 16’, όμως η αντεπίθεση των παικτών του Βασίλη Σπανούλη και το τρίποντο του Μάρκους Ντένμον έφερε το ματς στα ίσια στο ημίχρονο (49-49).

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το ματς σε μονόλογο, ξεκινώντας από την άμυνά του.

Το γεγονός πως ο Σιλβέν Φρανσίσκο σημείωσε μόλις έναν πόντο στην περίοδο ήταν ενδεικτικό της αλλαγής κατάστασης στην αναμέτρηση.

Η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο +17 (76-59), χάρη στα 10/14 τρίποντα και τα +11 ριμπάουντ (24 έναντι 13).

Το προβάδισμα των «πρασίνων» έφτασε μέχρι το +21 (83-62 στο 32′), αλλά στα λεπτά που ακολούθησαν η χαλάρωσή τους ήταν εμφανής.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν, χωρίς να αλλάξει κάτι επί της ουσίας, αφού οι γηπεδούχοι πέτυχαν τον στόχο τους.

Δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80.

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 3 (1), Πονίτκα 16 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 20 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκουντάιτις 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης 6 (3/3 δίποντα), Λι 16 (4/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μαντζούκας 2 (4 ριμπάουντ).

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 7 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 19 (6/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 13 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κασελάκης 8 (2), Κόλεμαν 6, Μωραΐτης 12 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ραντάνοβ, Χάμερ 10.