Εφές και Μπαρτσελόνα έπαιξαν μεγάλο ντέρμπι, ματσάρα, για την Euroleague! Από την αρχή οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση για ωραίο θέαμα. Ωραίο θέαμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Αναντολού Εφές να πατάει το γκάζι από τα μισά της περιόδου κι έπειτα. Χάρη στο μίνι ξέσπασμα του Λάρκιν, που έκλεισε την πρώτη περίοδο με 6 πόντους […]

Εφές και Μπαρτσελόνα έπαιξαν μεγάλο ντέρμπι, ματσάρα, για την Euroleague!

Από την αρχή οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση για ωραίο θέαμα.

Ωραίο θέαμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Αναντολού Εφές να πατάει το γκάζι από τα μισά της περιόδου κι έπειτα. Χάρη στο μίνι ξέσπασμα του Λάρκιν, που έκλεισε την πρώτη περίοδο με 6 πόντους και 2 ασίστ.

Το φινάλε στο πρώτο μέρος ήταν με την Αναντολού Εφές να είναι στο +10 (47-37). Ο Μοερμάν κάνει σπουδαία δουλειά (10 πόντοι) στην επίθεση απέναντι στην πρώην ομάδα του, σε ένα βράδυ που -μέχρι στιγμής- οι γηπεδούχοι έχουν τριπλάσιες εκτελεσμένες βολές (18 έναντι 6). Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Λαπροβίτολα με 12 πόντους (3/4 δίποντα και 2/3 τρίποντα).

Ο Μίροτιτς είχε αρχίσει να παίρνει έξτρα κατοχές, τόσο από το low post όσο κι από την περιφέρεια. Είχε φτάσει τους 13 πόντους με 2/4 δίποντα και 3/3 τρίποντα, ενώ μετράει ακόμη 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλλά και 3 λάθη.

Ο Μίτσιτς έβαλεένα τρομερό τρίποντο, πέφτοντας στο παρκέ. Μετρούσε πλέον 15 πόντους με 2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 5/5 βολές, όντας ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων.

Η Μπαρτσελόνα έχει καταφέρει να κατεβάσει τον αριθμό των κατοχών στο παιχνίδι, οδηγώντας την αναμέτρηση σε μεγάλες επιθέσει. Και κάπως έτσι βρίσκει τον τρόπο να μαζέψει τη διαφορά. Μεγάλο πρόβλημα για την Αναντολού Εφές τα 6/19 τρίποντα.

Για κάτι παραπάνω από τρία λεπτά στην περίοδο, οι γηπεδούχοι είναι χωρίς πόντο. Η Μπαρτσελόνα συνεχίζει την αντεπίθεσή της και πλέον έχει αυτή το πάνω χέρι, χάρη στο τρίποντο του Σανλί από την κορυφή. Ο πρώην σέντερ της Αναντολού Εφές έχει 2/3 από τα 6μ75.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι και πήρε επιμέρους διαφορά.

Στην παράταση οι λεπτομέρειες έκριναν τον νικητή. Με την Μπαρτσελόνα να σκοράρει στο φινάλε. Για το τελικό 93-95.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 47-37, 68-62, 80-80κ.α., 93-95.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ : Λάρκιν 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπομπουά 6, Μπράιαντ 2, Μοερμάν 16 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/9 βολές. 6 ριμπάουντ), Πλάις 13 (1), Μίτσιτς 26 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 5 ριμπάουντ. 4 ασίστ), Άντερσον, Πετρούσεβ 4, Ντάνστον 2, Σιμόν 10 (2/7 τρίποντα).

19/34 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 25/30 βολές, 26 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 1 επιθετικό), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη, 4 μπλοκ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 5 (1/10 σουτ, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σανλί 24 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα. 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 5 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σμιτς 2, Χέιζ (0/5 σουτ, 0/2 βολές). Οριόλα 2, Λαπροβίτολα 14 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κούριτς 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 9 (1). Μίροτιτς 18 (4/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Καϊσέδο.

21/47 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 14/20 βολές, 45 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 14 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.