Ανώτερος ο ΝΟΒ απέναντι στη Σπαντάου.

Σίφουνας η γυναικεία ομάδα πόλο της Βουλιαγμένης, επικράτησε 23-8 της γερμανικής Σπαντάου, πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο και έκανε ένα τεράστιο βήμα να προκριθεί από σήμερα (14/1) στην επόμενη φάση του Euro Cup Γυναικών (φάση των 8).

Εμφανώς ανώτερη η ελληνική ομάδα στον αγώνα για τον Γ’ όμιλο στη Λιλ (Γαλλία)… ξεκόλλησε από το 3-3, πήρε μια μικρή αρχικά διαφορά (6-3) και έκλεισε το ημίχρονο με 7-4.

Μείωσε στο 7-5 η Σπαντάου αλλά μέχρι εκεί….Τα κορίτσια της Κικής Λιώση δεν είχαν διάθεση για περιπέτειες, πάτησαν…γκάζι, και με ένα καταπληκτικό σερί 11-0, έφτασαν το σκορ στο 18-5 ! Η Σπαντάου που μείωσε 18-6, σκόραρε μετά από 15’ λεπτά.

Στον ΝΟ Βουλιαγμένης δεν αγωνίσθηκε η Έιμι Ριτζ.

Αύριο (15/1) η ελληνική ομάδα ολοκληρώνει τους αγώνες της στον όμιλο με τη συνάντηση απέναντι στη γηπεδούχο Λιλ (12:45) που επικράτησε και αυτή της Σπαντάου στη πρεμιέρα 20-7.

Πλέον οι αγώνες στη συνέχεια μέχρι και τον τελικό θα είναι διπλοί.

Τα οκτάλεπτα: 7-4, 3-1, 7-0, 6-3.

Βουλιαγμένη (Κική Λιώση): Κοτσιώνη, Καΐάφα 3, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου 4, Κρασσά 2, Τανκέεβα 2, Ράιτ 3, Στρατηδάκη 1, Ανδρεάδη 3, Μιμίδη, Αγγελίδη 4, Ε. Πάτρα.

Σπαντάου: Μίλιχιχ, Κοχ, Λίντερ 1, Ντάικε 2, Βέμπερ, Μπουσαουέροβα 3, Ζέλμερ, Ντόρις, Ζίρμπους 1, Ρίλεϊ 1, Χάουτον, Τουτουσάουζ, Όλντενμπουργκ.