«Καθάρισε» και τον Χιλιανό Κρίστιαν Γκάριν.

Την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Γουίμπλεντον εξασφάλισε ο Νικ Κύργιος, κερδίζοντας με άνεση και τον Κρίστιαν Γκάριν.

Ο ελληνικής καταγωγής Αυστραλός τενίστας, ο οποίος άφησε εκτός συνέχειας στο λονδρέζικο γκραν σλαμ τον Στέφανο Τσιτσιπά, επιβλήθηκε με 3-0 σετ (6-4, 6-3, 7-6) του Χιλιανού.

Πρόκειται για την πρώτη φορά στην καριέρα του που ο 26άχρονος Ελληνοαυστραλός προκρίνεται στους «4» ενός major τουρνουά, στην 30ή συμμετοχή του σε γκραν σλαμ.

Δύο ώρες και δεκαπέντε λεπτά χρειάστηκε για να πάρει τη νίκη και, αμέσως μετά, ξέσπασε συγκινημένος σε κλάματα.

Επόμενος αντίπαλός του θα είναι ο νικητής του αγώνα ανάμεσα στον Ισπανό Ράφα Ναδάλ και τον Αμερικανό Τέιλορ Φριτς.