Ο Ράφα Ναδάλ έδωσε τον πρώτου αγώνα στο US open, δείχνοντας πως ανεβάζει ρυθμούς και θα κυνηγήσει ακόμη έναν grand slam τίτλο.

O Ισπανός όμως αιφνιδιάστηκε από τον αντίπαλο του Ρίνκι Χιτζικάτα, και έχασε ένα σετ. Κάτι που τον έκανε να δυσκολευτεί για να πάρει εν τέλει την νίκη.

Χρειάστηκε, 3 ώρες και 8 λεπτά για να κατακτήσει τη νίκη επί του 21χρονου Αυστραλού  με 4-6, 6-2, 6-3, 6-3 και να εξασφαλίσει θέση στον δεύτερο γύρο του αμερικανικού σλαμ.  Εκεί θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Ιταλό Φάμπιο Φονίνι, που έχανεμε 0-2 στο ματς με τον Ασλάν Καράτσεφ, όμως έφερε τούμπα, για να επιβληθεί με 1-6, 5-7, 6-4, 6-1, 6-4.