Ο Έλληνας άλτης αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στη Βουδαπέστη.

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου της Βουδαπέστης με άλμα στα 8,52 μ.

Σε έναν τελικό για γερά νεύρα και υψηλό θέαμα, ο Έλληνας άλτης αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο έκτο και τελευταίο του άλμα.

Ο αγώνας θα μείνει στην ιστορία ως ένας από τους καλύτερος όλων των εποχών και μαζί του ο Τεντόγλου ως ο αθλητής που στα 25 του κατάφερε να γίνει μύθος στο αγώνισμα.

Τεντόγλου και Πινόκ ήταν από την αρχή τα δύο βασικά φαβορί για το χρυσό και το επιβεβαίωσαν με τις πρώτες τους προσπάθειες.

Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι ξεκίνησε με 8,50 μ. βάζοντας υποψηφιότητα για το χρυσό και λίγο αργότερα ο Τζαμαϊκανός πέτυχε 8,40 μ.

Αυτό γιατί ο Πινόκ στη δεύτερη προσπάθειά του έκανε 8,50 μ. και ισοφάρισε την επίδοση του Έλληνα.

Ο Τεντόγλου στη συνέχεια προσπάθησε να κυνηγήσει το μεγάλο άλμα, και είδε στην τρίτη του προσπάθεια τον πίνακα να γράφει 8,39 μέτρα.

Ο 25άχρονος όπως και στο Τόκιο το 2021 έτσι και στην ουγγρική πρωτεύουσα είχε το σθένος να απαντήσει στο έκτο του άλμα και να φύγει από τον αγωνιστικό χώρο με αυτό που του αξίζει.

Ο κορυφαίος άλτης του κόσμου αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής και πρόσθεσε στο ενεργητικό του το μοναδικό χρυσό μετάλλιο που έλειπε από τη συλλογή του.

Το 2018 ανέβηκε για πρώτη φορά στο βάθρο των νικητών μιας μεγάλης διοργάνωσης στο Ευρωπαϊκό του Βερολίνου και από τότε κατάφερε να σαρώσει σε όλες τις διοργανώσεις.

Το μόνο χρυσό που του είχε ξεφύγει ήταν στο Παγκόσμιο ανοιχτού, πέρυσι στο Όρεγκον, τότε που κατατάχθηκε δεύτερος και δεν ήθελε ούτε να πανηγυρίσει.

Ο τελικός του μήκους ήταν ένας από τους καλύτερους στην ιστορία του αγωνίσματος, αφού μόλις άλλες δύο φορές, το 1987 και το 1991 με την κόντρα ΠάουελΛιούις , το ασημένιο μετάλλιο έκλεισε με επίδοση πάνω από τα 8,50 μέτρα.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές της προσπάθειάς του:

Το συγκλονιστικό φινάλε του τελικού και η “παγκόσμια “στέψη” του Τεντόγλου:

Πήρε και αυτό που του έλειπε! | Με το χρυσό μετάλλιο στον λαιμό ο Μίλτος Τεντόγλου:

Ο Τεντόγλου είναι παγκόσμιος πρωταθλητής – Δεν τον πέρασε στο τελευταίο άλμα ο Πίνοκ: