Ο Καναδάς ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, η Κίνα στο τρίτο στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ.

Σκάνδαλο ντόπινγκ «έσκασε» στο βρετανικό στίβο και όχι μόνο. Ο Τσιντζίντου Ούτζα βρέθηκε θετικός, γεγονός που δεν πληρώνει μόνο ο ίδιος, αλλά και η χώρα του.

Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. της Μεγάλης Βρετανίας βλέπει το μετάλλιο που κατέκτησε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο να της αφαιρείται. Ο 27χρονος σπρίντερ ήταν μέλος της, έτσι πήρε στο… λαιμό του και τους τρεις συναθλητές του.

Η Μ. Βρετανία τερμάτισε μόλις ένα εκατοστό του δευτερολέπτου πίσω από τη νικητήρια ομάδα της Ιταλίας.

Μετά την αφαίρεση του αργυρού μεταλλίου από τους Βρετανούς, δεύτεροι ανεβαίνουν οι Καναδοί. Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατακτούν οι Κινέζοι, που αρχικά είχαν μείνει εκτός βάθρου.

Για την ιστορία, στον οργανισμό του Τσιντζίντου Ούτζα βρέθηκαν οι απαγορευμένες ουσίες οσταρίνη και S-23.