Στον πρώτο του αγώνα για το 2022 ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε ασημένιο μετάλλιο.

Εντυπωσιακή εκκίνηση  για τη σεζόν πραγματοποίησε ο Μίλτος Τεντόγλου. Αυτή συνδυάστηκε και με την κατάκτηση ενός μεταλλίου και μια θέση στο βάθρο.

Ο Έλληνας αθλητής λίγους μήνες μετά το χρυσό του μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες,  κατέλαβε το ασημένιο μετάλλιο στο Silver Indoor Tour της Οστράβας.

Ο Τεντόγλου ξεκίνησε με άκυρο στην πρώτη του προσπάθεια και ακολούθησε άλμα στα 7,86 μέτρα, άκυρο, άλμα στα 8,00 μέτρα, το κορυφαίο του στα 8,15 μέτρα και ένα τελευταίο άκυρο άλμα.

Έμεινε έτσι πίσω από τον Σουηδό Τόμπιας Μόντλερ, ο οποίος και έκανε 8 μέτρα και 21 εκατοστά στο δικό του καλύτερο άλμα. Το πρώτο μετάλλιο για το 2022 για τον 23χρονο Έλληνα αθλητή. Ο αγώνας αυτός ήταν ο πρώτος από τους τέσσερις αγώνες, που θα κάνει ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο πριν το Παγκόσμιο του Βελιγραδίου.