Ο 57χρονος Σουηδός τόνισε πως ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα πρέπει να σταματήσει να δέχεται τις οδηγίες του πατέρα του!

Ο Ματς Βιλάντερ είναι πλέον αναλυτής στο Eurosport. Για όσους δε το θυμούνται είναι 7 φορές πρωταθλητής σε Grand Slam διοργάνωση και πρώην Νο1 τενίστας. Ο 57χρονος Σουηδός τόνισε πως ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα πρέπει να σταματήσει να δέχεται τις οδηγίες του πατέρα του σε κάθε δύσκολο πόντο από box.

Ο Ματς Βιλάντερ θεωρεί πως αυτό το γεγονός δε βοηθά τον Έλληνα τενίστα, αλλά ότι ο Απόστολος Τσιτσιπάς τον κρατάει πίσω.

Αναλυτικά όσα είπε στο Eurosport:

«Ο πατέρας του κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσει να το κάνει. Αν όχι, τότε να φύγει από την θέση του. Οφείλει ν΄ αφήσει τον Στέφανο να αντιμετωπίσει μόνος του κάθε κατάσταση στη διάρκεια του αγώνα.

Πριν το ματς, αλλά και μετά από αυτό, έχει το δικαίωμα να του πει ό,τι θέλει. Στη διάρκειά του, όμως, ο Στέφανος πρέπει και μπορεί να λύσει τα προβλήματα μόνος του. Δεν χρειάζονται τα λόγια του Απόστολου.

Πριν την έναρξη του 5ου σετ του αγώνα με τον Φριτς ο διαιτητής έκανε παρατηρήσεις στον Στέφανο. Του ζήτησε να πει στον πατέρα του ότι θα πρέπει να σταματήσει να του μιλά στη διάρκεια της αναμέτρησης.

Κι αυτό έγινε κι ως δια μαγείας ο Στέφανος έπαιξε εξαιρετικά, έκανε το καλύτερό του σετ, νίκησε με 6-4 και προκρίθηκε. Αν προσπαθεί μόνος να βρίσκει λύσεις στους αγώνες του, κι αυτό μόνο καλύτερο μπορεί να τον κάνει.

Από την άλλη αν ακούει τον πατέρα του κάθε λίγο και λιγάκι να του λέει “κάνε εκείνο, κάνε το άλλο”, τότε δε νομίζω πως θα μπορέσει να προχωρήσει. Ήταν εξαιρετικός στο 5ο σετ, χωρίς τη βοήθεια του πατέρα του», ανέφερε χαρακτηριστικά ο Σουηδός.