Ο 19χρονος Ρούνε από τη Δανία στο Νο40 με ανοδική πορεία ήταν ο επόμενος αντίπαλος του Έλληνα πρωταθλητή.

Από μια μεγάλη εμφάνιση και την πρόκριση επί του Ίμερ προερχόταν ο Στέφανος Τσιτσιπάς! Στον επόμενο του αγώνα για το Roland Garros αντιμετώπισε για την φάση των 16 τον Χόλγκερ Ρούνε.

Δεν είναι και λίγα τα ποσα που μοιράζει το Roland Garros. Νικητής – €2,200,000, Φιναλίστ – €1,100,00, Ημιτελικός – €600,000, Προημιτελικός – €380,000, Τέταρτος γύρος – €220,000.

Τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σετ είδαμε ότι και οι δύο τενίστες είχαν σχεδόν ίδια ποσοστά στα περασμένα πρώτα σερβίς. Αλλά εκεί που προέκυψε η διαφορά ήταν στους κερδισμένους πόντους στα δεύτερα σερβίς.

Πιο συγκεκριμένα στο πρώτο σετ ο Ρούνε είχε 11/15 και από την άλλη πλευρά ο Τσιτσιπας είχε μόλις 5/14. Αυτή ήταν και η μεγάλη αιτία που ο Δανός έκανε τα δύο break.

Άλλη εικόνα στο δεύτερο σετ με τον Ρούνε να πέφτει στο 50% (4/8), ενώ ο Τσιτσιπάς εκτοξεύεται στο 11/13 (85%).

Ξεκάθαρος ο λόγος της μεταμόρφωσης του Τσιτσιπά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει το δεύτερο σετ και να ισοφαρίσει τον αγώνα.

Αλλά ο Δανός επέστρεψε δυναμικά στο τρίτο σετ και έκανε το 2-1 κερδίζοντας με 6-3.

Στο 4ο σετ ο Στέφανος έκανε τα αδύνατα δυνατά και γύρισε από το 5-2 φτάνοντας μια ανάσα από το brake point, όμως ο Ρούνε κατάφερε και έκανε το 6-4, παίρνοντας το σετ και την νίκη. Να σημειωθεί πως ο Στέφανος στο σετ του Δανού είχε 4πλό μπρέικ πόιντ, όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αβαντάζ και γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό!

Αυτή ήταν η πιο μεγάλη νίκη του Ρούνε, καθώς μέχρι τώρα ο 19χρονος δεν είχε κερδίσει αντίπαλο από την ελίτ.