Άλλα δύο μετάλλια πανηγύρισε η Ελλάδα στο Δουβλίνο.

Ακόμη ένα μετάλλιο για τον εκπληκτικό Δημήτρη Μάρκο στο πρώτο Eυρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών (U23) που διεξάγεται στο Δουβλίνο.

Μετά το χρυσό στα 200μ. ελεύθερο, τερμάτισε 4ος αλλά επί της ουσίας 3ος στα 400μ. με επίδοση 3:50.42 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Αυτό καθώς στον τελικό τρίτος ήταν ο Αμερικανός Μάουρερ με 3:47.63.

Εκπληκτική εμφάνιση είχαμε και από τον Βαγγέλη Μακρυγιάννη στον τελικό των 50μ. ύπτιο.

Με χρόνο 25.13 (ατομικό του ρεκόρ, είχε 25.32) έχασε για ένα εκατοστό το δευτερολέπτου το χρυσό από τον Βρετανό Άνταμ (25.12), σε μια κούρσα που αμφότεροι… έχασαν από τον Νοτιοαφρικανό (συμμετείχε εκτός συναγωνισμού) Πίτερ Κέτζε (24.89).

Το χάλκινο κατέκτησε ο Τσέχος Ντέλα με 25.30, μαζί με τον Ισραηλινό Μαραανά, που έκανε τον ίδιο χρόνο.

Ο Θοδωρής Ανδρεόπουλος τερμάτισε στην 9η θέση (8η ουσιαστικά) με 25.71.