Νέα επιτυχία για την ελληνική κολύμβηση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων.

Ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο, πανηγύρισε το χάλκινο στα 100μ. ύπτιο, κατά τη διάρκεια της τελευταίας ημέρας του πρώτου Eυρωπαϊκού Πρωταθλήματιος Κολύμβησης Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών (U23) στο Δουβλίνο.

Κολύμπησε σε χρόνο 54.40, τερμάτισε 4ος, αλλά ανέβηκε στη τρίτη θέση του βάθρου καθώς ο πρώτος ήταν ο Πίτερ Κέτζε από τη Νότια Αφρική με 53.44.

Ο Έλληνας κολυμβητής χάρισε στη χώρα μας το πέμπτο της μετάλλιο στη διοργάνωση (δύο χρυσά, ένα ασημένιο, δύο χάλκινα).

Από την ιρλανδική πρωτεύουσα θα επιστρέψει και με το «εισιτήριο» της πρόκρισης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2024, στην Ντόχα, στα 50μ. ύπτιο.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βρετανός Τζόναθον Άνταμ με 53.67 και το ασημένιο ο Ολλανδός Βαν Βέστερινγκ με 54.08.