Δεν επιβεβαίωσε τα προγνωστικά ο 25άχρονος τενίστας.

Με το… αριστερό ξεκίνησε η Ελλάδα τις υποχρεώσεις της στα πλέι οφ του World Group II του Davis Cup.

Στο «Ace Tennis Club», στην Παλλήνη, ο 25άχρονος τενίστας μας Μιχάλης Περβολαράκης που είναι νούμερο 402 στην παγκόσμια κατάταξη έχασε από τον 28άχρονο Τζαμαϊκανό, Ρόουλαντ Φίλιπς, νούμερο 1.390.

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο εθνικών ομάδων. Γνώρισε την ήττα 2-1 σετ (6-2, 4-6, 6-3), σε μια αναμέτρηση που διήρκησε δύο ώρες και δεκατρία λεπτά.

Έτσι, η Τζαμάικα πήρε το προβάδισμα με 1-0. Η πρόκριση στο δεύτερο προκριματικό γύρο των πλέι οφ ανόδου θα κριθεί στις πέντε νίκες.

Επόμενος αγώνας είναι εκείνος ανάμεσα στον Πέτρο Τσιτσιπά και και τον Μπλέιζ Μπίκνελ, με τη «γαλανόλευκη» να… καίγεται για την επικράτηση και την ισοφάριση της σειράς.