Ο Δημήτρης Κυρσανίδης επιβεβαίωσε την ποιότητά του και με το εθνόσημο στο στήθος πήρε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα παρκούρ.

Ο πρωταθλητής από την Θεσσαλονίκη διαπρέπει εδώ και χρόνια στο συγκεκριμένο άθλημα, έχοντας στην κατοχή του πολλές παγκόσμιες διακρίσεις. Ωστόσο τώρα το παρκούρ πήρε έγκριση από την ΔΟΕ και διεξήχθη το πρώτο επίσημο παγκόσμιο πρωτάθλημα στην Ιαπωνία.

Στον προκριματικό ο Κυρσανίδης ήταν εντυπωσιακός ενώ σήμερα στον τελικό του freestyle έλαμψε ξανά! Η πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο ήρθαν κάτω από αντίξοες συνθήκες καθώς στο Τόκιο η βροχή ήταν καταρρακτώδης.

Η βαθμολογία του ήταν 26.0 (12.0 βαθμός δυσκολίας και 14.0 εκτέλεση) και κατέκτησε την κορυφή ανάμεσα σε 49 αθλητές!