Στους «4» η Αργεντινή, «σπίτι» τους οι «οράνιε».

Η Ολλανδία και η Αργεντινή τέθηκαν αντιμέτωπες στο «Lusail Stadium», στο Κατάρ, για τα προημιτελικά του φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η «αλμπισελέστε» εξασφάλισε στα πέναλτι την πρόκρισή της στα ημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία η οποία απέκλεισε τη Βραζιλία.

Κέρδισε με 4-3, με τον Φαν Ντάικ να βλέπει το σουτ του να αποκρούεται από τον Εμιλιάνο Μαρτίνες, ο οποίος απέκρουσε και το πέναλτι του Μπέρχαουζ.

Άστοχος ήταν και ο Φερνάντες, αλλά ο Λαουτάρο Μαρτίνες βρήκε δίχτυα κι έστειλε την ομάδα του στα ημιτελικά.

Ο Ναουέλ Μολίνα στο 35’ άνοιξε το σκορ για τους παίκτες του Λιονέλ Σκαλόνι. Ο Λιονέλ Μέσι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 73’ διπλασίασε τα τέρματα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της χώρας του.

Οι «οράνιε», όμως, έβγαλαν αντίδραση στη συνέχεια και κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση, ισοφαρίζοντας σε 2-2, με τον Βάουτ Βέχορστ.

Ο 30χρονος επιθετικός έβαλε το πρώτο γκολ του στο 83’ και το δεύτερο στο ενδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ στην παράταση, έτσι οδηγηθήκαμε στη… ρουλέτα των πέναλτι.

Ολλανδία: Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Άκε, Ντάμφρις, Ντε Ρον (46′ Μπέρχαουζ), Φρ. ντε Γιονγκ, Μπλιντ (65′ Λ. ντε Γιονγκ), Ντεπάι (79′ Βέχορστ), Χάκπο (113′ Λανχ), Μπέρχβαϊν (46′ Κόπμαϊνερς).

Αργεντινή: Ε. Μαρτίνες, Μολίνα (106′ Μοντιέλ), Ρομέρο (78′ Πεσέλα), Οταμέντι, Λι. Μαρτίνες (112′ Ντι Μαρία), Ακούνια (78′ Ταγλιαφίκο), Ντε Πολ (66′ Παρέδες), Φερνάντες, Μακ Άλιστερ, Άλβαρες (82′ Λα. Μαρτίνες), Μέσι.