Στο δεύτερο ημίχρονο πήραν μπροστά οι δύο ομάδες στο Μπέλφαστ.

Με τους αγώνες της 5ης αγωνιστικής συνεχίζεται, αυτήν την εβδομάδα, η τρίτη κατηγορία του Nations League.

Ο πρώτος κάθε ομίλου θα εξασφαλίσει την άνοδό του στη δεύτερη κατηγορία, ενώ ο τελευταίος θα υποβιβαστεί στη Δ’ Κατηγορία.

Στο πλαίσιο του Β’ Ομίλου, στον οποίο αγωνίζεται και η Εθνική Ελλάδας, η Βόρεια Ιρλανδία υποδέχθηκε στο «Windsor Park» το Κόσοβο.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχαν επικρατήσει οι Κοσοβάροι. Τώρα, στο Μπέλφαστ, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-1.

Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βεντάτ Μουρίτσι βρήκε δίχτυα στο 58’, για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Γκάβιν Ουάιτ, όμως, στο 82’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα και ο Τζος Μαγκένις στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους παίκτες του Ίαν Μπάρακλο.

Έτσι, οι Βορειοϊρλανδοί πανηγύρισαν τη νίκη για πρώτη φορά έπειτα από δεκατέσσερα διαδοχικά ματς στη διοργάνωση, στα οποία είχαν πέντε ισοπαλίες και δέκα ήττες.