Τι έγινε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της πρώτης κατηγορίας του Nations League.

Με τους αγώνες της 5ης αγωνιστικής συνεχίζεται, αυτήν την εβδομάδα, η πρώτη κατηγορία του Nations League.

Ο πρώτος κάθε ομίλου θα εξασφαλίσει την παρουσία του στο Φάιναλ Φορ της διοργάνωσης, ενώ ο τελευταίος θα υποβιβαστεί στη Β’ Κατηγορία.

Στο πλαίσιο του Β’ Ομίλου η Πορτογαλία επέστρεψε στις νίκες συντρίβοντας με 4-0 την Τσεχία μες στην «Fortuna Arena».

Οι Ίβηρες είχαν κερδίσει με 2-0 στο πρώτο ματς, στην έδρα τους. Στην Πράγα πέτυχαν άλλη μία άνετη νίκη, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιόγκο Ντάλοτ ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 33’ και το 53’.

Σκόρερ χρίστηκαν και ο Μπρούνο Φερνάντες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, καθώς και ο Ντιόγκο Ζότα στο 82’.

Άτυχος στάθηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, όταν ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Τόμας Βατσλίκ βγήκε με φόρα για να τον ανακόψει και κατά λάθος τον χτύπησε το κεφάλι του, με αποτέλεσμα να αιμορραγήσει στη μύτη.

Στον CR7 παρασχέθηκαν αμέσως οι πρώτες βοήθειες και η αναμέτρηση διακόπηκε προσωρινά. Για την ιστορία, η κεφαλιά που επιχείρησε να πιάσει ο Πορτογάλος σούπερ σταρ θα ήταν μάταιη, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο «Romareda» η Ισπανία υποδέχθηκε την Ελβετία, την οποία είχε κερδίσει με 1-0 εκτός έδρας. Στη Σαραγόσα, όμως, οι φιλοξενούμενοι έφθασαν σε μεγάλη νίκη με 2-1.

Ο Μανουέλ Ακαντζί στο 21’ άνοιξε το σκορ. Άτυχος στάθηκε ο Έρικ Γκαρθία στο 58’, καθώς σημείωσε αυτογκόλ.

Ο Ζόρντι Άλμπα είχε ισοφαρίσει, προσωρινά όπως αποδείχθηκε, στο 55’.