Κέρδισε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-0.

Η Σκωτία με την Αρμενία έπαιξαν στο «Hampden Park», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της League B του Nations League.

Ο πρώτος κάθε ομίλου προβιβάζεται στην πρώτη κατηγορία. Ο τελευταίος, αντίστοιχα, υποβιβάζεται στην τρίτη κατηγορία.

Οι δύο αντίπαλοι συναντήθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους, είτε σε επίσημο είτε σε φιλικό επίπεδο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν από τα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, χρειάστηκε να φθάσουμε στο 28’ για να μπει στο πρώτο γκολ.

Ο Στιούαρτ Άρμστρονγκ έστειλε μια μακρινή πάσα στο κεφάλι του Άντονι Ράλστον κι εκείνος έβαλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος οι Σκωτσέζοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Τζον Μακ Γκιν έστειλε μια πολύ επικίνδυνη σέντρα από το κόρνερ μέσα στην περιοχή.

Η μπάλα βρήκε τον Σκοτ Μακ Κίνα κι εκείνος με κεφαλιά την έστειλε στην κάτω δεξιά γωνία.

Ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά την εξέταση του VAR.

Ο Μακ Γκιν στο 81’ πέταξε στα… σκουπίδια την ευκαιρία να βάλει και τρίτο γκολ, αφού το σουτ του μέσα από την περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.