Τα αποτελέσματα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Δ’ Ομίλου της πρώτης κατηγορίας του Nations League.

Η Πολωνία υποδέχθηκε στο «Narodowy» την Ολλανδία, στο πλαίσιο της πρώτης κατηγορίας του Nations League.

Οι δύο αντίπαλοι είχαν έρθει ισόπαλοι, 1-1, στο πρώτο παιχνίδι. Με νίκη οι γηπεδούχοι θα εξασφάλισαν την παραμονή τους στη League A, αλλά δεν τους το επέτρεψαν οι «οράνιε», οι οποίοι επικράτησαν με 2-0.

Ο Κόντι Χάπκο άνοιξε το σκορ στο 13’ και ο Στίβεν Μπερχβάιν έδωσε τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους στο 60’.

Οι Πολωνοί απογοήτευσαν με την εμφάνισή τους και, μάλιστα, αποδοκιμάστηκαν έντονα από τον κόσμο τους στο τέλος του ματς.

Στο Λιθουανία – Ν. Φερόε, ο Σλίβκα, ο άσος της Λαμίας ήταν εκείνος που ισοφάρισε (1-1) για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο με αρκετή…περιπέτεια αφού χρειάστηκαν περίπου τέσσερα λεπτά για να αποφασίσουν οι διαιτητές εάν ήταν οφ σάιντ ή όχι.

Οι Ολλανδοί παρέμειναν στην κορυφή της κατάταξης με διαφορά τριών βαθμών από το δεύτερο, Βέλγιο.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, που διεξήχθη στο «King Baudouin Stadium», το Βέλγιο έπαιξε με την ουραγό Ουαλία και την κέρδισε με 2-1.

Τα «λιοντάρια» καθάρισαν την επικράτησή τους από το πρώτο μέρος, με τους Κέβιν Ντε Μπρούιν στο 10’ και Μισί Μπατσουαγί στο 37’ να χρίζονται σκόρερ.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Κίφερ Μουρ στο 50’.