Τα αποτελέσματα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της πρώτης κατηγορίας του Nations League.

Στο «Stade De France» τέθηκαν αντιμέτωπες η Γαλλία με την Αυστρία, στο πλαίσιο της πρώτης κατηγορίας του Nations League.

Οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες, 1-1, στο πρώτο ματς. Με την πλάτη στον τοίχο αγωνίστηκαν οι «τρικολόρ», καθώς σε περίπτωση ήττας θα υποβιβάζονταν στη δεύτερη κατηγορία.

Αυτήν τη φορά δεν έμπλεξαν σε περιπέτειες κι έφθασαν με άνεση στην επικράτηση με 2-0. Αυτή, μάλιστα, ήταν η πρώτη νίκη τους στη διοργάνωση!

Οι γηπεδούχοι πήραν… μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κιλιάν Εμπαπέ στο 56’ και ο Ολιβιέ Ζιρού στο 65’ «καθάρισαν» τους Αυστριακούς.

Η Κροατία και η Δανία, από την πλευρά τους, συναντήθηκαν στον «Maksimir», με τη «Χρβάτσκα» να επικρατεί με 2-1.

Έτσι, ανέβηκε στην πρώτη θέση της κατάταξης του ομίλου, κάνοντας βήμα πρόκρισης στο Φάιναλ Φορ.

Επίσης, και σε αυτό το παιχνίδι, όλα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο μέρος. Ο Μπόρνα Σόσα βρήκε πρώτος δίχτυα, στο 49’, αλλά ο Κρίστιαν Έρικσεν έφερε το ματς στα ίσα στο 77’.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, στο 79’, ο Λόβρο Μάγερ χάρισε τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του.