Επιστροφή στην δράση για την Super League !Με την ενδιαφέρουσα κόντρα ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό.

Επιστροφή στην δράση για την Super League !Με την ενδιαφέρουσα κόντρα ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό, για την 21η αγωνιστική.

Οι μεν γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη, για να συνεχίσουν την καταδίωξη του πρωτοπόρου Ολυμπιακού με όσο το δυνατόν περισσότερες ελπίδες, οι δε φιλοξενούμενοι για να πατήσουν πιο γερά στην εξάδα των playoffs.

Ο Παναθηναϊκός μετά τις ήττες από Αστέρα και ΟΦΗ δεν είχε περιθώρια για άλλες απώλειες και ήθελε  να εκμεταλλευτεί τη χθεσινή ήττα του Άρη για να νιώσει πιο ασφαλής στην εξάδα.

Από πολύ νωρίς σε θέση οδηγού στον αγώνα οι πράσινοι. Στο έκτο λεπτό από εκτέλεση φάουλ η μπάλα φτάνει στον Παλάσιος, αυτός δίνει στον Πέρεθ και ξαναπαίρνει την μπάλα, αποφεύγει τον  Ζίβκοβιτς και με όμορφο σουτ, νικάει τον Πασχαλάκη και γράφει το 0-1.

Σε αρκετά παιχνίδια μακριά από την έδρα του ο Παναθηναϊκός έχει τις ευκαιρίες αλλά δεν βρίσκει γκολ. Στην Τούμπα το βρήκαν με την πρώτη τελική και έχουν μπροστά τους την ευκαιρία στο δεύτερο μέρος να πάρουν το τρίποντο.

Ο ΠΑΟΚ έχει την μπάλα μεν, αλλά χωρίς να δημιουργεί κλασικές ευκαιρίες,  παρά μόνο από στημένα, και η κεφαλιά του Τσόλακ ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα.

Παράπονα ο Παναθηναϊκός για την διαιτησία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας είχε καλό ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα.

Από ένα σημείο και μετά οι πράσινοι σαν να έμεινα απο δυνάμεις.

Τελικά στο 77′ βρήκε το γκολ που έψαχνε ο γηπεδούχος.

Ο Ζίβκοβιτς είχε την μπάλα που κόντραρε στον Γκατσίνοβιτς και έφτασε στον Ίνγκασον και έγραψε το 1-1.

Ολική ανατροπή στο 88′ από τον Σάστρε, που έπιασε μια βολίδα με τρελά φάλτσα, βρήκε στο δοκάρι και έγραψε το 2-1.

Έτσι όπως πήγαινε ο αγώνας από το 35’ και ειδικά όταν αποχώρησε ο Λουντκβιστ το λογικό σενάριο ήταν η ανατροπή.