Επιστροφή στην δράση για την διοργάνωση της Euroleague. Για την 2η αγωνιστική και την πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση  Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδριτης Γήπεδο: Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας (Πειραιάς) Διαιτητές: Μπόρις Ρίζικ (Ουκρανία), Φερνάντο Ρότσα (Πορτογαλία) και Πιότρ Παστούσιακ (Πολωνία). Οι γηπεδούχοι μετά την νίκη της πρεμιέρα, έχουν δυσκολότερο έργο και ένα δυνατό κρας τεστ για τις φετινές […]

Επιστροφή στην δράση για την διοργάνωση της Euroleague. Για την 2η αγωνιστική και την πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση  Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδριτης

ΓήπεδοΣτάδιο Ειρήνης & Φιλίας (Πειραιάς)

Διαιτητές: Μπόρις Ρίζικ (Ουκρανία), Φερνάντο Ρότσα (Πορτογαλία) και Πιότρ Παστούσιακ (Πολωνία).

Οι γηπεδούχοι μετά την νίκη της πρεμιέρα, έχουν δυσκολότερο έργο και ένα δυνατό κρας τεστ για τις φετινές δυνατότητες τους.

Τεράστια νίκη για την ομαδα του Μπαρτζώκα που έδειξε τις μεγάλες φετινές δυνατότητες της. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο που βρήκε λύσεις στο σκορ με έναν πολύ καλό Ντόρσει, και μαζί με τους Βενζέκοφ, Λαρεντζάκη και Παπαπανικολάου έκανε το 2/2.

Στις κερκίδες του ΣΕΦ και ο μεγάλος θρύλος του Ολυμπιακού  Βασίλης Σπανούλης.

Ολυμπιακός – Ρεάλ (Ημίχρονο)  35-36

Αν και δεν ξεκίνησε καλά στα τρίποντα ο Ολυμπιακός με 0/7 είχε σημαντικές λύσεις  από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, σε δημιουργία και σκορ. Πρώτη περίοδος με 13-10 για τους γηπεδούχος, και οι άμυνες σε πρώτο πλάνο.

Ο Λάσο με Πουαριέ – Ταβάρες σε κάποιο σημείο προβλημάτισε τον Ολυμπιακό που είχε τους Πρίντεζη – Μάρτιν. Στο δεύτερο μισό της 2ης περιόδου η Ρεάλ άρχισε να πατάει καλύτερα.

Πολύ καλή εικόνα του Ντόρσει, όχι τόσο σε σκορ, αφού έκλεισε το ημίχρονο με 2 πόντους, αλλά δημιουργικά. Ο Βενζέκοφ πρώτος με 7 πόντους. Ο Γουίλιαμ Γκος από την Ρεάλ με 9 πόντους.

Ολυμπιακός 12/20 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 5/7 βολές, 16 ριμπάουντ (9 αμυντικά – 7 επιθετικά), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη

Ρεάλ Μαδρίτης 12/19 δίποντα, 1/9 τρίποντα και 9/9 βολές, 17 ριμπάουντ (12 αμυντικά – 5 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Ολυμπιακός – Ρεάλ (2ο ημίχρονο) 39 – 32

Ο Μπαρτζώκας ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο μαζί τον Σλούκα και τον Γουόκαπ!

Τρομερός ο Γουόλτερ Ταβάρες, έκοβε τα πάντα στην άμυνα, και δημιούργησε προβλήματα στην επίθεση του γηπεδούχου.

Πήρε προβάδισμα η Ρεάλ, αλλά ο Παπανικολάου πήρε πάνω του την κατάσταση με back-to-back τρίποντα, και ο Ολυμπιακός έδωσε την δική του απάντηση.. Ο αγώνας άλλωστε ήταν συνεχώς ντέρμπι.

Ο αγώνας όπως στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο οι ομάδες στήθος με στήθος. 54-52 η τρίτη περίοδος.

Μετά όμως μίλησε ο Ντόρσει και με τρομερά δύσκολα σουτ ο γηπεδούχος κάνει το ξέσπασμα του και διαφορά 11 πόντων. Πολύ καλοί επιθετικά και οι Βενζέκοφ, Λαρεντζάκης. Σημαντικό προβάδισμα νίκης που πήρε ο Ολυμπιακός τρία λεπτά πριν το τέλος.

Η Ρεάλ προσπάθησε για να κάνει την μεγάλη επιστροφή, αλλά η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν αρκετά ψύχραιμη και πήρε την μεγάλη νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόρσεϊ 12 (2/4 δίποντα. 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης. Λαρεντζάκης 8 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα), Φαλ 3 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 9 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Μάρτιν 7 (3/7 δίποντα), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 9 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 4

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8/9 βολές). Κοζέρ 2, Ερτέλ 7 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Φερνάντεθ 2 (0/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Αμπάλδε 2, Χάνγκα 6 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα. 5 ριμπάουντ), Πουαριέ 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ταβάρες 15 (6/9 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 5 (1). Γιαμπουσέλε 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-10, 35-36, 54-52, 74-68