Επιστροφή στην δράση στην Ευρωπαϊκή διοργάνωση Europa League για την 2η αγωνιστική των ομίλων με τον αγώνα Φενερμπαχτσέ – Ολυμπιακός. Διαιτητής: Ερνάντες Α. (Ισπ), Γήπεδο: Ούλκερ Σταντιούμου (Κωνσταντινούπολη) Με στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα πήγε στην Τουρκία ο Ολυμπιακός για να μείνει στο κόλπο της πρώτης θέσης στον όμιλο. Μεγάλος θρ΄’αιμβος της Ελληνικής ομάδας που ξέρανε τους Τούρκους και τους […]

Επιστροφή στην δράση στην Ευρωπαϊκή διοργάνωση Europa League για την 2η αγωνιστική των ομίλων με τον αγώνα ΦενερμπαχτσέΟλυμπιακός.

ΔιαιτητήςΕρνάντες Α. (Ισπ)Γήπεδο: Ούλκερ Σταντιούμου (Κωνσταντινούπολη)

Με στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα πήγε στην Τουρκία ο Ολυμπιακός για να μείνει στο κόλπο της πρώτης θέσης στον όμιλο.

Μεγάλος θρ΄’αιμβος της Ελληνικής ομάδας που ξέρανε τους Τούρκους και τους έστειλε αδιάβαστους. Κοιτάζει καθαρά πλέον την πρωτιά στον όμιλο η Ελληνική ομάδα.

Έδωσε τις δικές του απαντήσεις ο Πέδρο Μαρτίνς.

Εξαιρετική η Ελληνική ομάδα, αλλά Τικίνιο και Μασούρας ήταν σίγουρα οι μεγάλοι πρωταγωνιστές.

Φενερμπαχτσέ – Ολυμπιακός : 0 – 3

Με προσεκτικό παιχνίδι και παιχνίδι κόντρας στο πλάνο του ο Ολυμπιακός. Από το ξεκίνημα έδωσε χώρους και μπάλα στην Τουρκική ομάδα. Καλά οργανωμένος ο Ολυμπιακός.  Χτυπάει στο transition game.

Του βγήκε πολύ γρήγορα, αφού μόλις στο 6ο λεπτό μπήκε οδηγός στο σκορ του αγώνα.

Υπέροχη  αντεπίθεση του Ολυμπιακού, με τον Αγκιμπού Καμαρά να δίνει  στον Μασούρα που βγήκε ταχύτατα στην κόντρα. Έβγαλε υπέροχα στον Τικίνιο, που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο κίπερ και με φοβερό “τσιμπητό” έγραψε το 0-1. Τρελό τελείωμα από τον Βραζιλιάνο ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός με την γκολάρα του Τικίνιο (6′) είναι μπροστά με 1-0. Πολύ καλά διαβασμένος ο Μαρτίνς, και σωστό στήσιμο.  Με τους γηπεδούχους να κάνουν μόλις μία φάση προς το τέλος του πρώτου μέρους!

Το δεύτερο ημίχρονο πήγε στους ρυθμούς του πρώτου. Προσεχτικός πίσω ο Ολυμπιακός, αλλά πολύ επικίνδυνός στην κόντρα.

Ήρθε το 62ο λεπτό και ο απίστευτος Τικίνιο κάνει μια τρελή ντρίπλα, που χαζεύει τον αντίπαλο του. Δίνει στον Μαντί Καμαρά, που στην κίνηση κάνει σουτ, αλλά διώχνει ο Μπαγιντίρ. Ο Μασούρας πανταχού παρόν, παίρνει το ριμπάουντ και εκτελεί τον αντίπαλο κίπερ για το 2-0.

Με άλλο αέρα πλέον η Ελληνική ομάδα που απλά καλείται να κάνει καλή διαχείριση.

Αλλά η Ελληνική ομάδα ήταν αχόρταγη και με την ίδια συνταγή βρήκε και τρίτο γκολ.

Σε μια φάση διαρκείας ο Αγκιμπού σε μια εξαιρετική του ενέργεια κάνει το τελείωμα αλλά ο Μπαγιντίρ με εξαιρετική επέμβαση σώζει την εστία του. Αλλά ο Μασούρας βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και κάνει το 3-0.