Οι Ηπειρώτες πήραν το «τρίποντο» με τον Κόντε να πρωταγωνιστεί.

Κάθε αρχή και δύσκολη στη Super League! Η αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με την Κηφισιά, στους Ζωσιμάδες, διακόπηκε πριν από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου το Σάββατο (19/08) και συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε την Κυριακή (20/08).

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν έσβησε ένας προβολέας στο γήπεδο λόγω υπερθέρμανσης, κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το δεύτερο μέρος να μην ξεκινήσει ποτέ.

Ο ηλεκτρολόγος του γηπέδου άλλαξε τον μετασχηματιστή, αφού είχε ήδη περάσει ένα μισάωρο αναμονής.

Ωστόσο, η βλάβη δεν αποκαταστάθηκε και ο διαιτητής Τζήλος διέκοψε το ματς.

Το σκορ, στο σημείο της διακοπής, ήταν 1-0 για τους Ηπειρώτες έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέδρο Πέρεθ Κόντε στο 31’.

Η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε μέσω VAR, για χέρι του Τσάπαν.

Το δεύτερο ημίχρονο παίχθηκε την επομένη, με τους γηπεδούχους να βάζουν άλλα δύο γκολ και να κερδίζουν με 3-0.

Ο Κόντε έβαλε και δεύτερο προσωπικό γκολ, στο 53’, ενώ ο Χουάν Φερνάντο Γκάρο βρήκε δίχτυα στο 90’+8’, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» τελείωσε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ζήση Καραχάλιου στο 82’, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Κιάκος (43′ Τσαούσης), Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Τζίμας (83′ Γκάρο), Ριένστρα (73′ Λιάσος), Τζίνο, Παμλίδης, Κόντε (83′ Ροσέρο).

Κηφισιά (Αναστασίου): Κρίστινσον, Βαφέας, Τσάπαν, Σάκιτς, Ιπαλίμπο, Αντούνες (83′ Πρίτσας, λ. τρ. 90’+8′ Αντερέγκεν), Λούμορ (89′ Ιπαλίμπο), Αντερέγκεν, Μασούρας, Τετέι, Οζέγκοβιτς.