Στον πάγκο βρέθηκε και για πρώτη φορά ο Μαρσέλο και ντεμπούτο για Μίτσελ.

Πολύ σημαντικός ήταν ο αγώνας της 6ης αγωνιστικής στην Super League ανάμεσα σε Ολυμπιακός και τον Ατρόμητος.

Ο Ολυμπιακός βρισκόταν στην 5η θέση με οκτώ πόντους όσους και ο φιλόδοξος την φετινή χρονιά Ατρόμητος, ο οποίος είχε ξεκινήσει θετικά το πρωτάθλημα.

Ο Μακαμπού στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι που το εκτέλεσε ο ίδιος, και έκανε το 1-0 και έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Πήρε την μπάλα μόνος του, ενω προηγουμένως είχε αστοχήσει ο Ελ Αραμπί και δεν ήταν το πρώτο του χαμένο πέναλτι τελευταία.

Φυσικά ήταν προσυμφωνημένο με τον Μίτσελ και η εξήγηση μαθεύτηκε μετά.

Ένα χαρακτηριστικό στοιχείο για τον Μακαμπού ότι με το πέναλτι που εκτέλεσε συνέχισε το απόλυτο ρεκόρ με 15/15. Μεγάλωσε το σερί του ο άχαστος από την άσπρη βούλα ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού που συστήθηκε με τον καλύτερο τρόπο στους φίλους της ομάδας του.

Σίγουρα ο Μακαμπού με τα δύο γκολ που πέτυχε, αλλά και με την γενικότερη εμφάνιση του ήταν δίκαια ο παίχτης του αγώνα.