Ολλανδία: Γκολ και ασίστ ο Βαγγέλης Παυλίδης

Η AZ προηγήθηκε με τον Τζόρντι Κλάσιε στο 4΄, ενώ ο Βαγγέλης Παυλίδης διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 15΄.

Η Άλκμααρ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 στο 51΄ με τον Ρούμπεν Φαν Μπόμελ (από ασίστ του Παυλίδη), ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 66΄ με τον Φίλιπ Ρόμενς. Στη συνέχεια, όμως, η Αλκμααρ πέτυχε άλλα δύο τέρματα, με πέναλτι του Ντάνι Ντε Βιτ στο 87΄ και γκολ του Μάικελ Λάχντο στις καθυστερήσεις (90+3΄), και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παυλίδης και ο Παντελής Χατζηδιάκος (παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα) αγωνίστηκαν σε όλη τη διάρκεια του ματς με τους γηπεδούχους.

Στο μεταξύ, η Φορτούνα Σιτάρντ του Δημήτρη Σιόβα «έκοψε» βαθμούς από τη Φέγενορντ, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) στο Ρότερνταμ. Ο διεθνής κεντρικός αμυντικός (παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα) αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά με τους φιλοξενούμενους, την ώρα που στην αποστολή της Φέγενορντ είχε συμπεριληφθεί ο Κώστας Λάμπρου, χωρίς να χρησιμοποιηθεί.