Κέρδισε με 3-1 την Τουρκία στο Ντραγκάο.

Ώρα μπαράζ στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, το οποίο θα λάβει χώρα στο Κατάρ.

Τα πλέι οφ, της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ για την ευρωπαϊκή ζώνη, συνεχίστηκαν την Πέμπτη (24/03) με νοκ άουτ ματς. Οι νικήτριες ομάδες πέρασαν στην επόμενη φάση και θα παίξουν στις 29 Μαρτίου για το «εισιτήριο» που οδηγεί στα τελικά.

Η Πορτογαλία υποδέχθηκε την Τουρκία και την κέρδισε με 3-1. Στην επόμενη φάση θα παίξει με τη Βόρεια Μακεδονία.

Ο Οτάβιο Εντμίλσον Ντα Σίλβα Μοντέιρο άνοιξε το σκορ στο 15’ και πριν καν ολοκληρωθεί το ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0. Συγκεκριμένα, ο Ντιόγκο Ζότα χρίστηκε σκόρερ στο 42’.

Οι Τούρκοι δεν σταμάτησαν να πιέζουν και στο 65’ μείωσαν με τον Μπουράκ Γιλμάζ. Ωστόσο, λίγο αργότερα αστόχησε σε πέναλτι και το όνειρο της πρόκρισης χάθηκε.

Ο Ματέους Νούνες στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε το… κερασάκι στη νίκη των παικτών του Φερνάντο Σάντος.

Πορτογαλία: Ντιόγκο Κόστα, Νταλότ, Ντανίλο, Φόντε, Γκερέιρο (88′ Μέντες), Μπρούνο Φερνάντες (80′ Καρβάλιο), Ζοάο Μουτίνιο (88′ Νούνιες), Μπερνάρντο Σίλβα, Ζότα (71′ Φέλιξ), Οτάβιο (89′ Λεαό), Ρονάλντο.
Τουρκία: Τσακίρ, Καμπάκ, Ντεμιράλ, Σογιουντσού, Κουτλού (90′ Ντουρσούν), Σελίκ (80′ Γιαζίτσι), Κοκτσού (80′ Τοκόζ), Τσαλχάνογλου, Ακτούρκογλου (66′ Ουνάλ), Ουντέρ, Γιλμάζ.