Το μεγάλο παιχνίδι της βραδιάς δεν ήταν άλλο από το Derbi Madrileno, ανάμεσα στη Ρεάλ και την Ατλέτικο. Στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής για τη La Liga. Η Ρεάλ ήταν το φαβορί της αναμέτρησης από την αρχή. Καθώς μιλάμε για μια ομάδα  πιο φορμαρισμένη  που μετρούσε εννιά διαδοχικές νίκες σε πρωτάθλημα και Champions League. Μετά […]

Μετά το μεγάλο διπλό (2-0) επί της Σοσιεδάδ, κέρδισε την Τρίτη 2-0 στο Μπερναμπέου την Ιντερ και τερμάτισε πρώτη στον όμιλό της στο Champions League.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ήταν  αήττητη από τις 3 Οκτωβρίου και το 2-1 στη Βαρκελώνη από την Εσπανιόλ. Εκτοτε σε 12 επίσημα ματς είχε απολογισμό 11-1-0. Η “βασίλισσα” βρίσκονταν στο +10 από την Ατλέτικο με παιχνίδι περισσότερο και θεωρούνταν το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Ρεάλ – Ατλέτικο 2 – 0

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο που δεν δημιουργήθηκαν πολλες φάσεις, η κλάση του Μπενζεμά έκανε τη διαφορά. Πέτυχε ένα φανταστικό γκολ και συνεχίζει να οδηγεί την Βασίλισσα στον τίλο.

1 – 0: Ο Vinicius Junior έδωσε την μπάλα στον Karim Benzema ο οποίος έπιασε ένα τρομερό απευθείας σουτ και η μπάλα πήγε συστημένη στην κάτω δεξιά γωνία.

2 – 0:  Στο 57o λεπτό η Βασίλισσα κλειδώνει την νίκη της. Ο Vinicius Junior έδωσε την μπάλα στον Marco Asensio ο οποίος σούταρε από κοντά προς την  αριστερή γωνία, αφήνοντας τον τερματοφύλακα κάγκελο.

Στο δεύτερο ημίχρονο σχετικά νωρίς πέτυχε και δεύτερο γκολ και χωρίς να είναι καλύτερη, μπόρεσε να διαχειριστεί το παιχνίδι, και να αντέξει την πίεση που έβγαλε η αντίπαλος της.

Πρώτη με 8 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Σεβίλλη που έχει όμως ένα αγώνα λιγότερο.