Τα αποτελέσματα στο Κύπελλο Γερμανίας.

Έβρεξε… γκολ στο Κύπελλο Γερμανίας, με τη Σάλκε να επικρατεί με 5-0 της Μπρέμερ και την Γκλάντμπαχ να διαλύει με 9-1 την Ομπερακέρν.

Εν αντιθέσει με τα πρώτα ματς, στα δεύτερα δεν είχαμε κάποια δυνατή έκπληξη. Εξίσου εντυπωσιακές νίκες σημείωσαν η Αρμίνια Μπίλεφελντ με 7-1 επί της Ένγκερς και η Σαντχάουσεν, με 4-0 επί της Ρέντεν.

Τη βοήθεια της παράτασης χρειάστηκαν οι Φράιμπουργκ και Χόφενχαϊμ για να περάσουν στην επόμενη φάση, ενώ στα πέναλτι πήραν την πρόκριση η Μανχάιμ και η Μπραουνσβάιγκ.

Η τελευταία απέκλεισε τη Χέρτα Βερολίνου σε ένα «γεμάτο» ματς, που έληξε 2-2 η κανονική διάρκειά του, 4-4 η παράταση και 6-5 τα πέναλτι.

Οι Ζέλκε και Μαολιντά στο 10’ και το 42’ έφεραν με 2-0 μπροστά τους «πρωτευουσιάνους». Ο Μπέρεντ στο 63’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Λάουμπερμπαχ στο 66’ ισοφάρισαν σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 91’ με τον Φεράι, όμως η Χέρτα έκανε την ανατροπή με τους Τουσάρ στο 103’ και Λουκεμπακιό στο 106’.

Η Μπραουνσβάιγκ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη κι έφερε το ματς στα ίσα με τον Χένινγκ στο 118’.

Στα πέναλτι αστόχησαν οι Πλάτενχαρτ και Κεμπφ κι έτσι οι παίκτες του Mίκαελ Σίλε πανηγύρισαν την πρόκριση.