Το όνειρο έγινε… εφιάλτης για τους «πράσινους», νέα ήττα και «αντίο» Champions League.

Ο Παναθηναϊκός τέθηκε αντιμέτωπος με την Μπράγκα, για τα πλέι οφ του UEFA Champions League, με… φόντο την πρόκριση στους ομίλους.

Μετά το 2-1 στο δημοτικό στάδιο της πορτογαλικής πόλης οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν ξανά στο ΟΑΚΑ.

Oι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή στο Ολυμπιακό Στάδιο, χάνοντας πλήθος ευκαιριών.

Γνώρισαν και νέα ήττα, με 1-0 αυτήν τη φορά, και αποκλείστηκαν από την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της γηραιάς ηπείρου.

O Μπρούμα στο 83’ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης κι οριστικοποίησε την παρουσία της ομάδας του στους ομίλους.

Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς το «τριφύλλι» μετά την αποβολή του Χουάν Κάρλος στο 90’+1’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς θα συνεχίσουν, τώρα, στους ομίλους του UEFA Europa League.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

2’ Ο Ιωαννίδης πρόλαβε οριακά την έξοδο του Ματέους, έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

15’ Ο Ρουίθ ελίσσεται μέσα στη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού και σουτάρει συρτά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

18’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το «τριφύλλι»! Ο Μαντσίνι βλέπει την κίνηση του Παλάσιος και αλλάζει πλευρά, αυτός σεντράρει συρτά στη μικρή περιοχή όπου ο Ιωαννίδης με προβολή μόλις που δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

22’ Απίθανη διπλή χαμένη ευκαιρία με τον Παλάσιος από δεξιά να γυρίζει στην περιοχή αλλά πρώτα ο Μαντσίνι και μετά ο Ιωαννίδης δεν μπορούν να βρουν την μπάλα σωστά για να σκοράρουν.

31’ Ο Μπρινιόλι με εντυπωσιακή επέμβαση με το πόδι κρατάει ανέπαφη την εστία της ομάδα του, ενώ στην επαναφορά ο Α. Χόρτα σουτάρει πάνω στον Χουάνκαρ.

43’ Αναγκαστική αλλαγή, στη θέση του τραυματία Γέντβαϊ μπαίνει ο Σένκεφελντ.

45’ Κόρνερ του Βιλένα, πρώτη κεφαλιά ο Ιωαννίδης και δεύτερη εξ επαφής ο Βαγιαννίδης, όμως ο Ματέους με απίθανη επέμβαση γλιτώνει ένα σίγουρο γκολ.

49’ Αναγκαστική αλλαγή για την Μπράγκα, Σαατσί αντί Νιακατέ.

54’ Ο Μπερνάρ βγάζει γρήγορα την αντεπίθεση με κάθετη στον κενό χώρο από δεξιά στον Παλάσιος, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή και από πλάγια σουτάρει, αναγκάζοντας τον Ματέους να αποκρούσει με δυσκολία.

57’ Ατομική ενέργεια του Ντιαλό από αριστερά και σουτ μέσα από την περιοχή, στα χέρια του Μπρινιόλι η μπάλα.

68’ Ωραία ατομική ενέργεια του Μαντσίνι από δεξιά και σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Χουάνκαρ στοπάρει, αποφεύγει τον αντίπαλο και με το δεξί σουτάρει αλλά η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

83’ Σέντρα προς την περιοχή της ελληνικής ομάδας, ο Μάγκνουσον κόβει με το κεφάλι αλλά η μπάλα φτάνει στον Όρτα που προχωράει και πασάρει αριστερά στον Μπρούμα και αυτός με διαγώνιο πλασέ σκοράρει.

85’ Βαθιά μπαλιά του Μάγκνουσον, στρώσιμο του Σπόραρ με το στήθος στον Τζούριτσιτς, ο οποίος τετ α τετ με τον τερματοφύλακα στέλνει την μπάλα άουτ.

90’+1’ Δεύτερη κίτρινη για τον Χουάνκαρ και αποβολή.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γέντβαϊ (43′ Σένκεφελντ), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ (78′ Τσέριν), Βιλένα, Μπερνάρ (78′ Τζούριτσιτς), Παλάσιος (61′ Αϊτόρ), Μαντσίνι, Ιωαννίδης (62′ Σπόραρ).

Μπράγκα: Ματέους, Γκόμεζ, Φόντε, Νιακατέ (49′ Σάατσι), Μαρίν, Καρβάλιο, Ρικάρντο Όρτα, Αντρέ Όρτα (65′ Πίζι), Μπρούμα (87′ Πάολο Ολιβέιρα), Αμπέλ Ρουίθ (87′ Μπανζά), Τζαλό (65′ Ζαλαζάρ).