Οι Πολίτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και απείλησαν μέσα σε δυο λεπτά με ευκαιρίες των Ακέ (28΄) και Φόντεν (30΄), όμως η ισοφάριση τελικά προέκυψε από το μαγικό δεξί του Άλβαρες!

Η Μάντσεστερ Σίτι   γνώρισε την πρώτη της ήττα.

Μόλις στο 13΄μάλιστα οι γηπεδούχοι φρόντισαν να αιφνιδιάσουν τους Citizens όταν από γύρισμα του Νέτο στην περιοχή ο Ρούμπεν Ντίας έκανε την προβολή και έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα του Έντερσον.

Με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του στο 58΄ο Αργεντινός έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας, παρά την προσπάθεια του Σα να αποτρέψει το 1-1. Στο 66΄μάλιστα η Σίτι άγγιξε την ανατροπή σε πλασέ του Φόντεν που έδιωξε πάνω στη γραμμή του Ντόουσον και στην αντεπίθεση τελικά η Γουλβς έκανε τη ζημιά!