Δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι είχε ο Αιγύπτιος επιθετικός.

Η Λίβερπουλ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Λιντς και την κέρδισε με 6-0, σε εξ αναβολής αναμέτρηση στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Premier League.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ με διπλή εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο 15’ και το 35’, έθεσε τις βάσεις για την επικράτηση των γηπεδούχων. Στο ημίχρονο οι «κόκκινοι» ήταν ήδη στο 3-0, με τον Ζοέλ Ματίπ να πετυχαίνει το τρίτο γκολ τους.

Διαδικαστικού χαρακτήρα αποδείχθηκε το δεύτερο μέρος. Ο Σάντιο Μανέ στο 80’ και το 90’ έβαλε κι εκείνος δύο γκολ, σε ένα ματς που η Λίβερπουλ έπαιζε… χωρίς αντίπαλο. Ο Φίρχιλ Φαν Ντάικ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, μείωσε τη διαφορά της στους τρεις βαθμούς από την πρώτη, Μάντσεστερ Σίτι. Οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στην 15η θέση.

6 γκολ, 6… γροθιές από τον Κλοπ

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Τιάγκο (68’ Χέντερσον), Τζόουνς (77’ Μίλνερ), Ντίας (84’ Οριγκί), Σαλάχ, Μανέ

Λιντς (Μαρσέλο Μπιέλσα): Μελιέ, Ντάλας, Άιλινγκ, Στράουκ, Φίρπο, Κλιχ (46’ Σάκλτον),
Φορσό, Ραφίνια, Ροντρίγκο (46’ Ρόμπερτς), Χάρισον, Τζέιμς (61’ Γκέλχαρντ)