Έχασαν στην Πορτογαλία, αλλά ελπίζουν οι «πράσινοι».

Ο Παναθηναϊκός τέθηκε αντιμέτωπος με την Μπράγκα στο δημοτικό στάδιο της πορτογαλικής πόλης, στον πρώτο αγώνα τους για τα πλέι οφ του UEFA Champions League.

Οι δύο αντίπαλοι συναντιούνται με… φόντο τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της γηραιάς ηπείρου.

Ο επαναληπτικός θα γίνει την προσεχή Τρίτη (29/08, 22.00) στο ΟΑΚΑ.

Οι Πορτογάλοι κέρδισαν με 2-1 στην έδρα τους και η πρόκριση θα ξεκαθαρίσει στο Ολυμπιακό Στάδιο, με τους «πράσινους» να δείχνουν ικανοί για την ανατροπή.

Ο Αμπέλ Ρουίθ τελείωσε μια όμορφη συνεργασία για να ανοίξει το σκορ στο 51’, με τον Άλβαρο Νταλό να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 73’.

Ο Ντάνιελ Μαντσίνι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα για τους «πράσινους».

Η εξέλιξη του αγώνα:

2’ Από φάουλ με πάσα προς τον Ρουμπέν και σέντρα του Ισπανού στο δεύτερο δοκάρι, ο Μάγκνουσον πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

13’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάγκνουσον από καλή θέση για το αριστερό πόδι του, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

16’ Ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι υπέρ της Μπράγκα σε μαρκάρισμα του Βαγιαννίδη στον Μπρούμα.

18’ Τον καλεί ο VAR για να δει τη φάση και διορθώνει το λάθος του!

30’ Από προσπάθεια του Βαγιαννίδη, ο Παλάσιος κερδίζει την κόντρα και βρίσκεται απέναντι από τον Ματέους από πλάγια δεξιά αλλά το σουτ του μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Μπράγκα.

45’+2’ Σουτ του Α. Όρτα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κοντράρει και φεύγει ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

45’+4’ «Γλυκιά» σέντρα του Παλάσιος, ο Ματέους προλαβαίνει τον Σπόραρ με το ένα χέρι.

48’ Πρώτη ευκαιρία της Μπράγκα στον αγώνα. Συρτή σέντρα του Μαρίν στο πρώτο δοκάρι όπου ο Ρουίθ πλασάρει στην κίνηση, για να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ ο Μπρινιόλι.

51’ Συνδυασμός της Μπράγκα από αριστερά και συρτό σουτ του Ρουίθ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

57’ Ο Μαντσίνι περνάει στον Χουάνκαρ κι αυτός σεντράρει με δύναμη, με τον Παλάσιος στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει κεφαλιά χωρίς να βρίσκει στόχο.

62’ Απίστευτο! Ο Μαντσίνι φεύγει στην κόντρα, προσπερνάει τον Καρβάλιο, μπαίνει στην περιοχή και γυρίζει στη μικρή περιοχή στον επερχόμενο Σπόραρ, ο οποίος σε κενή εστία στέλνει την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

73’ Ο Ντιαλό σκοράρει με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

90’+4’ Μεγάλη επέμβαση του Μπρινιόλι σε τετ α τετ με τον Ρόνι Λόπες.

90’+5’ Ο Μαντσίνι εκτελεί τον Ματέους γράφοντας το 2-1 έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Ιωαννίδη.

Μπράγκα: Ματέους, Γκόμες, Φόντε, Νιακατέ, Μαρίν, Αλ Μουσράτι (36′ Αντρέ Όρτα), Πίτσι (65′ Νταλό), Καρβάλιο, Ρικάρντο Όρτα (85′ Ρόνι Λόπες), Ρουίθ (86′ Μπανζά), Μπρούμα (86′ Κάστρο).

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Βαγιανίδης, Γεβντάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ (82′ Αράο), Τζούριτσιτς (65′ Μπερνάρ), Βιλένα (76′ Τσερίν), Παλάσιος (76′ Αϊτόρ), Σπόραρ (65′ Ιωαννίδης), Μαντσίνι

2-1, είναι εδώ, ο Μαντσίνι κρατά ζωντανό το ”τριφύλλι”: