Μπήκαν έξι γκολ, αλλά δεν είχαμε νικητή στο «De Kuip».

Με τους πρώτους αγώνες της προημιτελικής φάσης συνεχίστηκε την Πέμπτη (07/04) το Europa Conference League.

Οι επαναληπτικοί θα γίνουν στις 14/04. Η Φέγενορντ και η Σλάβια Πράγας συναντήθηκαν στο «De Kuip», για τρίτη φορά φέτος. Είχαν παίξει και στη φάση των ομίλων, με τους Ολλανδούς να κερδίζουν με 2-1 εντός έδρας. Ισόπαλο, 2-2, έληξε το ματς επί τσεχικού εδάφους.

Στο πρώτο ματς, επί ολλανδικού εδάφους, είχαμε «βροχή» γκολ, αλλά όχι νικητή. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες, 3-3, σε ένα «χορταστικό» αγώνα.

Οι παίκτες του Άρνε Σλοτ βρέθηκαν σε θέση οδηγού στο 10’, αλλά ο Πίτερ Ολαγίνκα ισοφάρισε στο 41’. Οι γηπεδούχοι, όμως, «φωνάζουν» για οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος ο Γίρα Σορ στο 67’ έκανε την ανατροπή για το συγκρότημα του Γίντριχ Τρπισόφσκι. Ωστόσο, ο Μάρκος Σενέσι «απάντησε» στο 74’.

Οι Ολλανδοί, μάλιστα, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Ορκούν Κεκτσιού στο 86’ έφερε ξανά τα πάνω-κάτω. Όμως, αυτό δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Ιμπραΐμ Μπενζαμέν Τραορέ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-3, αφήνοντας ορθάνοιχτη την υπόθεση πρόκριση και για τους δύο αντιπάλους.