Δεν είχαμε νικητή στο Λονδίνο (1-1), όλα για την πρόκριση στη Γαλλία.

Στην προημιτελική φάση μπήκε το UEFA Europa League. Την Πέμπτη (07/04) έγιναν οι πρώτοι αγώνες, με τους επαναληπτικούς να ακολουθούν στις 14/04.

Στο Λονδίνο συναντήθηκαν η Γουέστ Χαμ και η Λιόν, με τις δύο ομάδες να μην έχουν παίξει ξανά στο παρελθόν σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Στην πρώτη συνάντησή τους δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους. Ήρθαν ισόπαλες, 1-1.

Από τους παίκτες του Ντέιβιντ Μόιζ ο Τζάροντ Μπόουεν στο 52’ άνοιξε το σκορ. Ο Τανγκί Ντομπελέ, όμως, ισοφάρισε στο 66’ και κράτησε «ζωντανή» τη γαλλική ομάδα εν όψει της ρεβάνς.

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Άαρον Κρέσγουελ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.