Πέρασε στον τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ, θα παίξει με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Μπαρτσελόνα και η Μπέτις τέθηκαν αντιμέτωπες στο «King Fahd International Stadium», στη Σαουδική Αραβία, για το ισπανικό Σούπερ Καπ.

Μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία απέκλεισε στα πέναλτι τη Βαλένθια, οι Καταλανοί έγιναν η δεύτερη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό.

Νίκησαν με 4-2 στα πέναλτι, σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς τόσο στην κανονική διάρκειά του (1-1) όσο και στην παράταση (2-2).

Οι παίκτες του Τσάβι άνοιξαν το σκορ στο 40’ με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, αλλά ο Ναμπίλ Φεκίρ έφερε το ματς στα ίσα στο 77’.

Ακυρώθηκαν τα γκολ του Ραφίνια στο 23’ λόγω οφσάιντ και του Λεβαντόφσκι στο 81’ για τον ίδιο λόγο.

Έτσι, οδηγηθήκαμε στην παράταση, εκεί όπου ο Ανσού Φατί έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 93’. Ωστόσο, οι Σεβιγιάνοι ισοφάρισαν και πάλι, με τον Λορεν Μόρον στο 101’.

Από το 118’ η Μπέτις έμεινε με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Αντρές Γκουαρδάδο.

Στα πέναλτι μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν, ο οποίος απέκρουσε διαδοχικά τα σουτ των Χουάνμι και Γουίλιαμ Καρβάλιο, στέλνοντας την Μπαρτσελόνα στον τελικό απέναντι στη «βασίλισσα».

Μπέτις: Μπράβο, Ρουιμπάλ (79′ Σαμπαλί), Πεζέλα, Φελίπε, Μιράντα, Ροντρίγκες (86′ Γκουαρδάδο), Κανάλες (46′ Καρβάλιο), Ενρίκε, Φεκίρ (91′ Μορόν), Ρόδρι (84′ Χουάνμι), Ιγκλέσιας (67′ Ζοζέ).

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο (78′ Κρίστενσεν), Αραούχο, Κουντέ, Άλμπα (79′ Αλόνσο), Γκάβι (96′ Κεσιέ), Ντε Γιονγκ (64′ Μπουσκέτς), Πέδρι, Ραφίνια (86′ Φατί), Λεβαντόβσκι, Ντεμπελέ (63′ Τόρες).