Την τελευταία φορά που η Λίβερπουλ είχε σερί οκτώ συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα ήταν τον Φεβρουάριο του 2020. Την χρονιά που κατέκτησε στο φινάλε το πρωτάθλημα.

Με τους αγώνες της 28ης αγωνιστικής για την Premier League, συνεχίστηκε η δράση στην Αγγλία. Η Λίβερπουλ στο Άμεξ Στάντιουμ έπαιξε με την Μπράιτον, για το τρίποντο και το 8/8.

Η Λίβερπουλ στην αρχή δεν μπορούσε να βρει τα πατήματα της και οι “Γλάροι” είχαν μπει καλύτερα στο γήπεδο.

Αλλά το γκολ στο 19′ άλλαξε τον αγώνα. Ο Μάτιπ έδωσε στον Ντίας που βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε τον Σάντσεθ και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 61ο λεπτό κλείδωσε την νίκη η ομάδα του Κλοπ. Πιο συγκεκριμένα σε χέρι του Μπισούμα μέσα στη μεγάλη περιοχή,  κέρδισε πέναλτι και ανέλαβε να το εκτελέσει ο Σαλάχ και έκανε το 2-0.

Με αυτό το γκολ έφτασε τα 20 γκολ στη φετινή Premier League και τα 2.000 συνολικά για τους ρεντς στην Premier League. Επίσης ο Σαλάχ έγινε  ο τρίτος παίκτης της Λίβερπουλ που φτάνει τα 50 εκτός έδρας γκολ στην  Premier League. (Μάικλ Όουεν 55 και Τζέραρντ 51).