Στον αγώνα Εκουαδόρ - Βραζιλία ο Άλισον προς στιγμή αποβλήθηκε, αλλά ο διαιτητής άλλαξε την απόφασή του.

Βραζιλία και Εκουαδόρ αναμετρήθηκαν για τη 15η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Ήταν ένα παιχνίδι με πολλή ένταση, νεύρα και «αποβολές».

Μόλις στο 15ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του τερματοφύλακα. Έμειναν και γρήγορα πίσω στο σκορ. Ο γκολκίπερ τους δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κούνια.

Ωστόσο, λίγα λεπτά αργότερα ο Άλισον είπε να τον μιμηθεί. Ο Βραζιλιάνος πορτιέρο της Λίβερπουλ, έκανε έξοδο μακριά απ’ την εστία του. Έδιωξε την μπάλα με εναέριο βολέ. Όπως είχε υψωμένο το πόδι, δεν το κατέβασε. Αντίθετα, το σήκωσε ακόμη πιο ψηλά και χτύπησε στο κεφάλι τον αντίπαλό του που κυνηγούσε τη φάση.

Μια φάση που σήκωσε και θύελλα αντιδράσεων. Ο διαιτητής έδωσε κόκκινη κάρτα στον Άλισον, όμως μετά την επανεξέταση από τον VAR, άλλαξε την απόφασή του και του έδωσε κίτρινη. Για την ιστορία να πούμε ότι το ματς Εκουαδόρ – Βραζιλία έληξε ισόπαλο 1-1.