Η Μπορούσια Ντόρτμουντ υποδέχθηκε  στην έδρα της  την Χέρτα για την τελευταία στορφή της Bundesliga.

Ήταν που ήταν στραβό το κλίμα με ακόμη έναν άνετο τίτλο για την Μπάγερν, το έφαγε ο Γάιδαρος για την Ντόρτμουντ.

Καθώς οι φιλοξενούμενοι της Χέρτα προηγήθηκαν από νωρίς, στο 18ο λεπτό, χαλώντας την γιορτή στο Βεστφάλεν, με τον Ισάκ Μπελφοντίλ.

Η χαρά τους όμως δεν έμεινε μέχρι το τέλος. Στο τέλος άλλωστε μιλούν οι μεγάλες προσωπικότητες. Και ποιος καλύτερος να απαντήσει από τον Έρλινγκ Χάλαντ.

Ο Νορβηγός εκτέλεσε πέναλτι, ευστόχησε και σκόραρε για το 1-1, 20 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Η ολική ανατροπή έγινε λίγα λεπτά πριν το φινάλε, ο Youssoufa Moukoko παίρνει μια πάσα ακριβείας μέσα στην περιοχή και κάνει ένα καλό σουτ που νικά τον τερματοφύλακα καθώς πάει στην δεξιά γωνία, χτυπώντας και στο δοκάρι.