Έχασε την πρόκριση στις καθυστερήσεις της παράτασης.

Η Αλγερία υποδέχθηκε το Καμερούν στην Μπλίντα κι εκεί που ήταν «αγκαλιά» με την πρόκριση στο Μουντιάλ είδε τον τον Τόκο-Εκαμπί να «παγώνει» το «Mustapha Tchaker Stadium».

Οι γηπεδούχοι δέχθηκε το γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι Καμερουνέζοι θα αγωνιστούν στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2022, στο Κατάρ, με τους Αλγερινούς να το βλέπουν από την τηλεόραση.

Απαρηγόρητος ήταν ο προπονητής τους, Ντζαμέλ Μπελμαντί. Έπεσε στο χορτάρι κι έβαλε τα κλάματα, μην μπορώντας να πιστέψει πώς χάθηκε η πρόκριση.

Στο πρώτο ματς η Αλγερία κέρδισε με 1-0, αλλά στο δεύτερο τα «λιοντάρια» ήταν εκείνα που τέλειωσαν την κανονική διάρκεια του ματς με προβάδισμα ενός γκολ. Το έβαλε ο Τσούπο-Μότινγκ στο 22’.

Έτσι, οδηγηθήκαμε στην παράταση. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 118’ με τον Τουμπά. Το ματς, όμως, δεν είχε λήξει κι ήρθε ο αποκλεισμός-σοκ στις καθυστερήσεις.