Ύστερα από την ήττα εντός έδρας στο ντέρμπι κορυφής με την Μίλαν, δεν υπήρχαν περιθώρια για απώλεια βαθμών.

Σημαντική νίκη στο  Μαρκ’Αντόνιο Μπεντεγκόντι απέναντι στη Βερόνα πανηγύρισε η Νάπολι, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πετύχουν σχετικά γρήγορα γκολ και να διώξουν το μεγάλο άγχος. Πήγαν στα αποδυτήρια με το γκολ που πέτυχαν στο 14′ που ήταν και το μοναδικό στο πρώτο μέρος.

Ο Matteo Politano έκανε επίδειξη της εξαιρετικής τεχνικής του και έβγαλε μια ωραία σέντρα μέσα στην περιοχή, και βρήκε τον Victor Osimhen που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Στο 71′ ο  Giovanni Di Lorenzo βρήκε τον Victor Osimhen ο οποίος έσπρωξε την μπάλα μέσα στην κενή εστία, και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 0-2.

Αλλά λίγα λεπτά αργότερα είχαμε την αντίδραση της γηπεδούχου. Στο 77′ ο Davide Faraoni μετά από μια υπέροχη σέντρα, έπιασε καρφωτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην πάνω αριστερή γωνία. Ξαναμπήκε στο παιχνίδι η Ελλάς Βερόνα, και είχαμε μεγάλο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά.

Στο 83′ η γηπεδούχος έμεινε με 10 παίχτες. Ο Ceccherini δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και κόκκινη, και βγήκε εκτός αγώνα.

Στο 97′ έμεινε με 9 παίχτες η Βερόνα. Ο Davide Faraoni είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία και κόκκινη κάρτα!

Στην 2η θέση και στο -3 από την Μίλαν η Νάπολι, και στο -6 από τις Ευρωπαϊκές θέσεις η γηπεδούχος.