Στην αναμέτρηση για την 30η αγωνιστική της Premier League, που έλαβε χώρα στο «Άνφιλντ», κέρδισε την Γουότφορντ, και βρέθηκε στην κορυφή, με αγώνα περισσότερο.

Η Λίβερπουλ βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα και το αποδεικνύει σε κάθε αγώνα της. Αν και με την Γουότφορντ αγχώθηκε λίγο περισσότερο.

Σχετικά νωρίς στο 22′ λεπτό η γηπεδούχος βρήκε το γκολ και πήρε το προβάδισμά νίκης.

Ο Diogo Jota κάρφωσε με κοντινή κεφαλιά την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία μετά από μια όμορφη σέντρα του Joe Gomez.

Παρά το γκολ του Ζότα, η Λίβερπουλ δεν έβρισκε ελεύθερους χώρους για το δεύτερο γκολ ώστε να κλείδωσε την νίκη. Αντίθετα η φιλοξενούμνεη είχε τουλάχιστον 2-3 καλές ευκαιρίες να κάνει πετύχει γκολ.

Λίγα λεπτά πριν τελειώσει ο αγώνας η Λίβερπουλ κλείδωσε την νίκη της ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Fabinho στο 89′.

Χωρίς να εντυπωσιάσει η γηπεδούχος, τελικά με τα γκολ των Ζότα και Φαμπίνιο πήρε το πολύτιμο τρίποντο που την έφερε στην κορυφή.

Λίβερπουλ: Άλισον, Γκόμεζ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Τζόουνς, Τιάγκο, Σαλάχ, Ζότα, Φιρμίνο

Γουότφορντ: Φόστερ, Φεμένια, Καμπασέλε, Σαμίρ, Καμάρα, Σισοκό, Λούζα, Κούτσκα, Σαρ, Ερνάντεζ, Πέδρο.