Σαμπίρι και Νζολά έφεραν τα πάνω-κάτω στη Λιγουρία.

Στο «Stadio Alberto Picco» τέθηκαν αντιμέτωπες η Σπέτσια και η Σαμπντόρια, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι γηπεδούχοι έφθασαν στην επικράτηση με 2-1 κάνοντας την ανατροπή. Έτσι, επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από πέντε ανεπιτυχή παιχνίδια.

Ο Αμπντελχαμίντ Σαμπίρι στο 11’ άνοιξε το σκορ, αλλά ο Χέισον Μουρίγιο στάθηκε άτυχος μόλις ένα λεπτό μετά, καθώς σημείωσε αυτογκόλ.

Τη νίκη στους παίκτες του Τιάγκο Μότα χάρισε ο Μπαλά Νζολά στο 72’. Ο Εμίλ Χολμ έστειλε την μπάλα μες στην περιοχή κι εκείνος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και την έστειλε κατευθείαν στα δίχτυα.

1-1 | Άμεση απάντηση με αυτογκόλ του Μουρίγιο:

0-1 | Σκοράρει με τηλεκατευθυνόμενο σουτ ο Σαμπίρι:

Η Μπολόνια και η Έμπολι, από την πλευρά τους, συναντήθηκαν στο «Renato Dall Ara». Οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στο «διπλό» με 1-0 χάρη στο γκολ του Φιλίπο Μπαντινέλι στο 75’.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζόσουα Ζίρκζεϊ έχασε μοναδική ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, αφού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

0-1 | Ανοίγει το σκορ ο Μπαντινέλι: