Ντέρμπι στο Ολυμπικο ανάμεσα σε Ρόμα και Γιουβέντους για την μάχη της Ευρώπης στην serie A.  Από νωρίς στα βάσανα οι Μπιανκονέρι, στο 6ο λεπτό, κόρνερ από αριστερά, ο Έιμπραχαμ πηδάει μόνος του από τη μικρή περιοχή και κάνει το 1-0. Η χαρά των Ρωμαίων όμως δεν κράτησε πολύ. Προσπάθεια του Κιέζα στο 18ο λεπτό,  […]

Ντέρμπι στο Ολυμπικο ανάμεσα σε Ρόμα και Γιουβέντους για την μάχη της Ευρώπης στην serie A.

Από νωρίς στα βάσανα οι Μπιανκονέρι, στο 6ο λεπτό, κόρνερ από αριστερά, ο Έιμπραχαμ πηδάει μόνος του από τη μικρή περιοχή και κάνει το 1-0.

Η χαρά των Ρωμαίων όμως δεν κράτησε πολύ. Προσπάθεια του Κιέζα στο 18ο λεπτό,  από αριστερά, δίνει στον Ντιμπάλα που πιάνει ένα υπέροχο αριστερό πλασέ έξω απ’ την περιοχή και ισοφαρίζει

Τραυματισμός στο παιχνίδι για τον Κιέζα. Στο έδαφος ο Ιταλός, όταν κόλλησε το πόδι του στο έδαφος και κλείδωσε το γόνατο. Δάκρυα πόνου που υποδηλώνουν σοβαρό τραυματισμό, ο Μουρίνιο ζητάει φορείο για να βγει από τον αγωνιστικό χώρο. Ο Κιέζα σηκώνεται και αποχωρεί κουτσαίνοντας.

Στο Β μέρος μίλησε η κλάση του Μιχιταριάν. Ο Αρμένιος με την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή, πιάνει ένα σουτ που κοντράρει στον Ντε Σίλιο, η μπάλα αλλάζει τροχιά και κρεμάει τον Σέσνι.

Στο 53ο λεπτό η Ρόμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Εκτέλεση φάουλ του Πελεγκρίνι από μακριά και αριστερά, η μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σέσνι που δεν φτάνει να αποκρούσει.

H Γιουβέντους μείωσε και ξεκίνησε την αντεπίθεση της. Σέντρα του Μοράτα από δεξιά, ο Λοκατέλι πηδάει μόνος του για κεφαλιά και μειώνει σε 3-2

Στο 72′ σέντρα στον Κουαδράδο στην πλάτη της άμυνας της Ρόμα (σε κανονική θέση, όπως ελέγχθηκε), αυτός βγάζει στον Μοράτα, η προσπάθειά του κοντράρει, φτάνει στον Κουλουσέβσκι κι αυτός ισοφαρίζει σε 3-3.

Εξαιρετική συνεργασία της Γιουβέντους από αριστερά, η μπάλα σηκώνεται και ο Σμόλινγκ προσπαθεί να διώξει με το κεφάλι, αλλά στρώνει στον Ντε Σίλιο που από κοντά κάνει την ανατροπή.

Η Ρόμα έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει με πέναλτι. Σέντρα από δεξιά, ο Έιμπραχαμ πιάνει το σουτ, η μπάλα σταματά στο απλωμένο μπράτσο του Ντε Λιχτ. Δεύτερη κίτρινη και πέναλτι η απόφαση μέσω VAR. Ο Πελεγκρίνι αναλαμβάνει την ευθύνη, ο Σέσνι πέφτει δεξιά και αποκρούει και ο αρχηγός της Ρόμα δεν μπορεί στο ριμπάουντ (κόντρα και κόρνερ).

Στο φινάλε η Ρόμα πάλεψε, όμως δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Με τον ΖΟζέ Μουρίνιο να βλέπει τον διαφαινόμενο θρίαμβο του 3-1 να μετατρέπεται στο τελικό 3-4.